“Každé dielo je akousi výpoveďou umelca…” Autorská výstava PhDr. Štefana Töviša sa otvorila
Autorská výstava Štefana Töviša pri príležitosti životného jubilea s názvom – OBRAZY – SOCHY – OBJEKTY – je otvorená v Mestskom kultúrnom stredisku a potrvá do 17. novembra.
O autorovi
PhDr. Štefan Töviš absolvoval Filozofickú fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, Výtvarne – profesne bol edukovaný u akad. mal. Ireny Braun – Lefkovitz.
Výstavami sa prezentoval: Bratislava, Veľké Kapušany, Michalovce, Grottamare/Taliansko, Košice, porto Sant´Elpidio/Taliansko, Sobrance, Kráľovský Chlmec, San Marino/Taliansko, Trebišov a.i. Jeho diela sa nachádzajú v súkromných a zahraničných zbierkach.
Ceny a ocenenia:
Taliansko – Medzinárodné súťaže a festivaly výtvarného umenia: Uznanie za umelecký prínos /2009/
Prvá špeciálna cena s krištáľom víťaza /2008/
3. Mimoriadna cena odbornej poroty za pozoruhodné umelecké výkony /2007/
Špeciálna cena “Linea Oro” /2007/
Cena za umelecký prínos /2007/ a.i.
PhDr. Juraj Žadanský, CSc. o autorovi uviedol nasledovné:
Autor sa venuje experimentovaniu v oblasti maliarstva a sochárstva. V jeho postmodernistickom či abstraktnom smerovaní tvorby si zaslúži pozornosť využitie farieb a tvarov pri stvárnení myšlienky diela. Upútavajú najmä figurálne kompozície, ktoré stvárňujú pocity, dojmy, predstavy i vízie autora o medziľudských vzťahoch, mieste človeka v súčasnom svete, poznačenom krízou hodnotovej orientácie.
Autor nachádza svojrázne formy protestu proti škodlivým vplyvom, prezentuje svoj postoj k problémovým oblastiam ľudských vzťahov a špecifického vzťahu človeka k prírode. Aktualizuje aj psychologické stránky ľudskej existencie v džungli neistoty vzťahov /Džungľa, Identita, Neistota, Pesimizmus a optimizmus, Extáza, Osvietenie a iné/.
Vzťahuje nás opäť do sveta prírody, z ktorého nás vytrháva svet počítačov a technokratický pokrok. /Rybár, Rybári, Savana a iné/.
Viaceré z diel majú filozofický podtón /Babylon, Džungľa, Maska, Knihovníčka a iné/. Zaujímavou je sochárska tvorba autora. Prezentuje sa plastikami a reliéfmi realizovanými do kameňa, dreva, kovu, drôtu, plastov a hliny.
Z uvedeného vyplýva, že v popredí záujmu autora je človek, jeho pocity, dojmy a vízie, prežívania, ktoré nás nemôžu nechať ľahostajnými. Autor prostredníctvom tvorivého zápasu o človeka sa snaží vyjadriť svoje humánne posolstvo svetu plnému harmónie a disharmónie ľudských vzťahov.
Pridaj komentár