Bulgur – prečo ho jesť a ako si ho chutne pripraviť? (dobruchut.sk)

Vlákninou a minerálmi nabitá príloha, ktorú si mnohí mýlia s kuskusom. Bulgur je však oveľa chutnejší.

O bulgure sa hovorí, že ho možno pripraviť na tisíce spôsobov. Skvelo chutí na sladko i na slano. Podľa mnohých je chutnejší ako kuskus, pripravuje sa rýchlejšie ako krúpy a je výživnejší ako ryža. Bulgur sa získava z tvrdých odrôd pšenice. Pretože sa vyrába z pšenice, obsahuje lepok a nie je vhodný pre ľudí s celiakiou a poruchami príjmu lepku.

Zrná pšenice sa namáčajú, uvaria a po vysušení podrvia na menšie kúsky. Namáčaním a varením dochádza k vzniku enzýmov a čiastočnej premene škrobov na jednoduché cukry. Vďaka tomu je príprava bulguru veľmi jednoduchá. Má výraznú obilninovú vôňu a orieškovú príchuť.

Bulgur má vysokú nutričnú hodnotu. Obsahuje vitamín A, horčík, fosfor a železo. Má vysoký obsah vlákniny, minimálne množstvo tuku, obsahuje bielkoviny, podporuje činnosť čriev a nervovej sústavy. Pomáhá vytvárať kolagén, podporuje pokožku, svaly a imunitný systém.

Ako pripraviť bulgur?

Bulgur si môžete pripraviť varením –  na miernom ohni cca 12 – 15 minút. Bulgur je možné odstaviť po 5 minútach a nechať dôjsť pod pokrievkou.

Druhý spôsob je zaliatím horúcou vodou, prikryť pokrievkou a zabaliť do utierky. Doba prípravy týmto spôsobom je asi 25 – 30 minút.

Tretím spôsobom je nabobtnanie. Je to najšetrnejší spôsob, vďaka ktorému sa uchovajú všetky minerály a vitamíny. Zaleje sa len studenou vodou a nechá sa asi hodinu nabobtnať.

Pre lepšiu chuť zalejte vývarom alebo do vody pridajte zeleninový bujón, prípadne sójovú omáčku a štipku soli. Pri príprave rizota hubového alebo zeleninového bulguru len krátko povarte, a nechajte pre lepšiu chuť nasiaknúť vývar zo zeleniny alebo húb.

Bulgur na slano aj sladko

Bulgur má široké možnosti použitia. Vývar s bulgurom môžete použiť ako zavárku do polievky. Bulgur môžete zamiešať do plniek, kaší, šalátov, použiť ako prílohu k zelenine, mäsu. Namiesto ryže v rizote môžete použiť bulgur. Tak isto sa používa namiesto ryže v sekanej. Pripravuje sa z neho sladký šalát s mrkvou, hrozienkami, ananásom a malinovou zálievkou. Výborne sa kombinuje s fazuľou, uhorkou, redkvičkou, paradajkou, paprikou, cibuľou, špenátom, orechami a kuracím mäsom.

Recept : Kurací šalát z bulguru a zeleniny

1.

Bulgur vložíme do väčšej misy, prelejeme vriacim vývarom a dôkladne premiešame. Prikryjeme a necháme 20-25 minút máčať, kým bulgur nezmäkne a nenapije väčšiu časť vývaru.
2.
Kým sa pripravuje bulgur, očistíme si zeleninu, pokrájame ju na menšie kocky a ugrilujeme na troche oleja. Grilujeme 15-20 minút, alebo kým zelenina nie je mäkká. V polovici času zeleninu obrátime a opečieme aj z druhej strany.
3.
Bulgur scedíme. Zvyšný olej zmiešame v miske s vínnym octom, na kocky nakrájaným kuracím mäsom, fazuľou a petržlenovou vňaťou. Bulgur pridáme do misky spolu so zeleninou a všetko dôkladne premiešame. Dochutíme soľou a korením.
4.
Dressing si pripravíme z masla, zvyšku vínneho octu a nasekanej mäty. Šalát pokvapkáme dressingom a podávame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na panel nástrojov