Karičkový festival vo Veľkých Kapušanoch

V budove Mestského úradu vo Veľkých Kapušanoch sa uplynulú sobotu tancovala Karička. Podujatie organizovalo Združenie Veľké Kapušany v rámci projektu „The Cross-Border Culture Art Space“.

Do tanca hrala kapela Flaska Band. Na podujatí vystúpili folklórne skupiny: Zemplínska tanečná skupina z Maďarska, zo Sátoraljaújhely, Ľudová tanečná skupina Komócsa z Veľkých Kapušian, súbor Tardika z Ladmoviec, Súbor “Rozmaring” z Bačky, folklórne súbory z Brehova: “Imregi Bazsarózsák a Imregi Hagyományőrzók a vystúpil aj folklórny súbor “Bazarózsák” z obce Zatín. 

Žiaľ, vzhľadom na situáciu v susednej Ukrajine, sa na festivale osobne nemohli zúčastniť účastníci zo Zakarpatskej Ukrajiny a ich vystúpenie bolo premietnuté iba prostredníctvom videoprojekcie. 

Karičkový festival otvorila projektová manažérka Denisa Lakatos a “otec” myšlienky, Norbert Ádám. Prítomných pozdravil aj primátor mesta Peter Petrikán. 

“Podstatou hlbokých vzťahov sú stále emócie. Niečo, čo navonok nie je vidieť, ale všetci to cítime. Ja ako laik som vedel, že karička sa tancuje do kruhu. Ale pri karičke ide rozhodne o viac. O uvoľnenie, radosť z pohybu o spojenie, ktoré je dnes tak dôležité bez ohľadu na čokoľvek a ktoré umocňuje pocit istoty, bezpečia, spolupatričnosti, dôvery v ľudí, o ktorých sa môžeme oprieť. Tak, ako v živote. Som rád, že folklór, tanec a spev, združenia a organizácie, ktoré pracujú v našom meste nezabúdajú na spoločné „karičky,“ kruhy, ktoré sú v našich životoch dôležité a ktoré sa musia v určitých bodoch pretínať, aby sme mohli spolu fungovať, aby vzájomnými interakciami mohli vznikať nové priateľstvá, originálne projekty, aby sme získavali viac odvahy, lepší pocit zo seba, zo života, z čohokoľvek,” uviedol vo svojom pozdrave Peter Petrikán.

Prítomní diváci mali možnosť okrem tancov a spevu, vypočuť si aj zaujímavé príbehy o každej z vystupujúcich skupín, ktoré zazneli v osobnom podaní umeleckých vedúcich. Mali možnosť dozvedieť sa, že karička je tanec, pri ktorom je rovnako dôležitý aj spev a že ho v minulosti do kruhu tancovali iba dievčatá a ženy. Až neskôr sa stala Karička párovým tancom. 

“Pre Karičku je typické, že niekto stojí v kruhu. V minulosti to bola buď nejaká dievčina, žena, alebo dieťa. Ak tam nikto nestojí, tak tam stojí sám Boh,” sú slová, ktoré odzneli od jednej z účastníčiek festivalu. 

Po vystúpeniach nasledoval takzvaný “Tanečný dom,” kde si nielen členovia jednotlivých folklórnych skupín, ale aj diváci a všetci účastníci mohli vyskúšať svet ľudového tanca a karičky.

Fotogaléria:

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na panel nástrojov