Čitateľský maratón – Gymnázium Veľké Kapušany

Za účelom podpory pozitívneho vzťahu k čítaniu sa dňa 12. apríla 2019 v Gymnáziu vo Veľkých Kapušanoch uskutočnil čitateľský maratón, ktorého sa zúčastnili študenti Gymnázia a cieľom ktorého bolo posilniť aktivity, ktoré podporujú čítanie u mladých ľudí.

Tohtoročný čitateľský maratón nadviazal na minuloročný a pokračovalo sa v čítaní príbehov Tisíc a jednej noci, ktoré mali u študentov veľmi veľký úspech a čítanie ktorých si žiadali už minulý rok.

Príbeh krutého kráľa Šahriár a dievčaťa Šahrazád mal u študentov veľký úspech už minulý rok a žiadali pokračovanie.

Všetky rozprávky a príbehy Tisíc a jednej noci sú rozprávané v priebehu tzv. rámcového príbehu.

Kráľa kedysi oklamala jeho manželka, ktorá sa v dobe jeho neprítomnosti milovala so svojimi otrokmi. Keď sa to dozvedel, nechal ju aj otrokov popraviť a zanevrel na ženy, o ktorých bol presvedčený, že žiadna z nich nevydrží byť v manželstve verná. Oženil sa preto každý deň s jednou pannou, strávil s ňou noc a ráno ju dal popraviť. Po troch rokoch nezostalo v jeho meste žiadne dievča, s ktorým by sa mohol ešte oženiť. Keď Šahrijár prikázal svojmu vezírovi, Šahrazádinmu otcovi, aby mu priviedol ďalšiu dievčinu, márne a so strachom z kráľa blúdil mestom. Keď prišiel domov, jeho dcéra videla, že má starosti. Otec jej všetko porozprával a ona sa ponúkla, že sa stane ďalšou kráľovou ženou. Jej otec s tým nesúhlasil, ale Šahrazád sa nedala odradiť. Požiadal však svoju sestru, nech jej menom požiada kráľa, či mu môže večer rozprávať príbeh. Šahrijár súhlasil, a tak Šahrazád rozprávala kráľovi počas tisíc a jednej noci príbehy, ktoré boli tak dlhé, že nikdy neskončili na svitaní. Pritom, kráľ bol vždy zvedavý na pokračovanie. Keď Šahrazád svoje rozprávanie, počas ktorého porodila kráľovi troch synov, dokončila, nechal ju Šahrijár pre jej múdrosť, vernosť a lásku k nemu nažive.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na panel nástrojov