Csonkavár/ Okyptený hrad v Kráľovskom Chlmci. Spoznaj, ako sa začala zachraňovať perla okolia. Vieš, že aj 1 € vieš pomôcť v archeologickom výskume?

Zbierka končí vo štvrtok  27. 10. 2022 o 17:04 hodine.
Stále aktualizovaný čerstvejší článok TU:
 
Tento článok bol spracovaný podľa výskumov a informácií v roku 2020. Odvtedy došlo k mnohým novým ,,objavom,,, k odhaleniu v tom čase  ešte mnohých tajomstiev, ktoré nie sú súčasťou tohto článku. Po úvodných slovách čítajte, ako to celé začalo.
 
Bertalan Gönczy je vzácnym, skromným človekom. Zatiaľ jediným, ktorého vieme  onálepkovať slovom lokalpatriot. Ak napíšem, že taký sa nájde 1 zo 100 000, ide o skromné tvrdenie. Možno 1 z 500 000. Niekto, kto miluje svoje mesto a jeho okolie natoľko, že podriadi tomu svoj život. Že skočí do neznáma a ide vytrvalo za svojim snom. Pre nás všetkých. Aby obnovil perlu nášho okolia. 
Tohto obetavého človeka, drahého priateľa si veľmi vážime, preto sme nerozmýšľali ani minútu, keď nás pred 3 dňami oslovil.
Nešli sme cestou zdieľať a dopísať podporte a tým je vec vybavená. To nie je pomoc a nenájde odozvu, takáto pomoc je nič platná. 
Nadchádzajúce dva dni sme venovali príprave tohto článku, pretože vieme, že ak chceme požiadať o pomoc, je našou povinnosťou vysvetliť Vám o čo ide, kto je tým človekom, ktorý to kočíruje, ako to celé začalo a pod. 
Cítime, že ak budete v obraze pomôžete.
Máličko, ktoré bude hodnotovo veľké. A keď bude zrúcanina odkrytá, zoberiete k nej raz svoje deti, vnúčatá a okrem toho, že im ukážete perlu nášho okolia, porozprávate im príbeh o jednom fantastickom človeku, ktorý podriadil svoj život tomuto klenotu a nebyť jeho, dnes by už nebolo ani zrúcaniny, nieto tohto fantastického diela a s pýchou dodáte, aj my sme pomohli, aj naša rodina. Zapojili sme sa do spoločenskej zbierky pri vykopávkach,  syn môj, dcéra moja, vnuk môj, vnučka moja. Aby sme pre Vás a Vašu generáciu spoločne zanechali tento poklad.  
Opatrovať kultúrne dedičstvo nášho okolia je ušľachtilý čin. Mimo regiónu ochkáme nad zachovalými, obnovenými pamiatkami. V našom regióne bolo všetko zničené. Hodiny by sme Vám vedeli rozprávať, čo všetko tu bolo. A už nie je. Zostali iba: kaštieľ v Borši, kaštieľ v Bieli, zrúcaniny Csonkavár v Kráľovskom Chlmci a vo Veľkom Kamenci, Premonštrátsky kláštor a kamenný most v Lelesi ( aj z neho v čase socializmu odstránili sochu sv. Gotharda), kaštieľ v Drahňove. Vnímate, že sme ich nenapočítali ani na prstoch dvoch rúk? Smutné.  
Príspevkom, prosbou, ktorú pridáme aj  samostatne na Facebook sa obraciame na Vás všetkých. V prvom rade, aby ste ho šírili a v druhom rade, ak viete pomôcť pomohli.
Euro k euru……presne tak funguje sila komunity. Nie sú potrebné honosné dary, stačí málo, zomknutie sa komunity a maličká pomoc od každého, kto vie pomôcť. Keby len polovica z nás prispela 1 eur, suma sa hneď vyzbiera. Teoreticky. A príspevok by nikoho nebolel. Na strane druhej osobne by sme sa pričinili k archeo výskumu. Osobne by sme pomohli svojmu okoliu, aby sa dalo pokračovať v prácach.  Toto je sila komunity. 
 
Práve prebieha prvá spoločenská zbierka na podporu archeologického výskumu hradnej zrúcaniny, ktorá tvorí 30% nákladov.
Výška celkového projektu je 12 000 eur a zbierková suma z nej tvorí 30%. Predpokladám, že ide o povinnú spoluúčasť, keďže pracujem s projektami.    
 
Zbierka končí vo štvrtok  27. 10. 2022 o 17:04 hodine.  
 
Ešte stále nie je neskoro. Chýba 318 eur. Percentuálne chýba 8 %.  
 
Všetky informácie nájdete kliknutím na priložený link. Je tam aj link na podporu. Nájdete tam informácie, obrázkový materiál, fotky. Poprípade sa pýtajte u nás v redakcii.
Link tu: 
 
Ako prebieha archeologický výskum na hrade Csonkavár si môžete pozrieť tu:  https://www.facebook.com/csonkavar.sk
 
AKO TO CELÉ ZAČALO? 
 
Spracoval Róbert Németi.   3. decembra 2020
 
Nie je vylúčené, že o roky bude musieť ustúpiť asfaltová cesta, ktorá teraz vedie k amfiteátru, pretože hrad je pravdepodobne oveľa väčší, než to, čo vidíte teraz…
 
Mestečko s asi desaťtisíc obyvateľmi sa stále môže pochváliť skutočným hradom, alebo aspoň jeho zvyšnými časťami. Podľa župnej monografie, ktorá vyšla na začiatku 20. storočia, tu stál hrad na začiatku 14. storočia, čo však nedokazuje nijaký zdroj. Dá sa však predpokladať, že vynikajúci terén nezostal nevyužitý a na kopci týčiacom sa nad mestom postavili Palócziovci,  ktorí mestu potom vládli, určite menší opevnený kaštieľ. Po tom, čo hlava rodiny Antal Palóczi padol v bitke pri Moháči, sa na jeho  statky ulakomil Péter Perényi, hlava vznikajúcej rodiny. S najväčšou pravdepodobnosťou v roku bitky pri Moháči,
Na úrovni suterénu sú vykopané tri predtým neznáme miestnosti, rád by som ich tiež obnovil

Lokálpatriotizmus

Csonkavár v Kráľovskom Chlmci a k ​​nemu patriace územie pred tromi rokmi kúpil mladý muž miestneho pôvodu. Povedal, že už dávno sníval svoj sen mať vlastné vinárstvo. „Keďže moje vinice sú v Kráľovskom Chlmci, hľadal som tu aj vhodné miesto pre pivnicu. Na radu jedného z mojich dobrých priateľov sa mi dostal do pozornosti Csonkavár a jeho pôvodná stredoveká pivnica, “uviedol mladý muž, ktorý okrem koordinácie prác na Csonkavári zastáva jednu z riadiacich pozícií spoločnosti SAP Ariba v Nemecku. Počas vykopávok v komplexe Bertalan Gönczy pre Újszó povedal, že kúpou hradu a jeho pivnice sa splnil jeho detský sen, nikdy by však neveril, že pod zrúcaninami hradu objavia zázraky, s ktorými sa stretli za posledné tri roky.

„Takzvaná Perényiho pivnica, ktorú poznáme, fungovala v suteréne budovy bývalého paláca / domu bývalého pána. Nebol postavený ako suterén a chýbajúca budova, ktorá už neexistovala, spôsobila vážne škody na každej miestnosti. Počas storočí nepretržitého namáčania boli oblúky poškodené a obávali sa zrútenia. Preto som v januári 2018 kontaktoval príslušný košický pamiatkový úrad a začali sa primárne obhliadky miesta. Bolo potrebné posúdiť stav akýchkoľvek existujúcich zasypaných častí budovy paláca a zistiť príčinu nepretržitého podmáčania. Keďže je Csonkavár zapísaný ako pamiatka, boli potrebné vykopávky. Samozrejme, že som miestny obyvateľ s hlbokými koreňmi, takže odmalička sa zaujímam o históriu nášho mesta a okolia. Csonkavár je pre mňa, v jeho legendách, zvláštna budova. Vyrastal som na jeho zrúcanine.  Záchranné práce som začal s nadšením, ale aj s veľkým zmyslom pre zodpovednosť, “povedal pre náš denník Bertalan Gönczy.

Na úrovni suterénu sú vykopané tri predtým neznáme miestnosti, rád by som ich tiež obnovil

Neznáma minulosť

Keďže v oblasti Csonkavár doposiaľ nebol archeologický výskum a špecialisti tápali v tme, pôdorys budovy paláca sa pred nimi vynoril vďaka verejným a kruhovým stenám podzemných miestností, ktoré dávali smer zahájenia prác.

„Bolo prekvapením, že sme už narazili na steny hlboké niekoľko centimetrov, pozitívnym prekvapením bolo množstvo nájdených vyrezávaných kamenných prvkov a ich vynikajúca kvalita, ako aj množstvo odkrytých období výstavby. Ako negatívne prekvapenie sme zaznamenali množstvo odpadkov nahromadených v tejto oblasti v priebehu storočí, čo nás šokovalo. Výkopové práce vedú archeológovia z Fakulty umení dejín Technickej univerzity v Košiciach (TUKE). Sezónu 2018/2019 som si zastrešil úplne na svoje náklady a na sezónu 2020 sa mi podarilo získať grant na pokračovanie archeologického výskumu. Výkop a obnova pamiatkovo chránenej budovy je nákladný proces, ale verím, že finančné prostriedky a investovaná práca prinesú raz ovocie, takže Csonkavár sa môže stať klenotom Kráľovského Chlmca  a jeho okolia, “dodal Gönczy, ktorý so svojím tímom absolvoval aj tretiu výkopovú sezónu v tomto roku. Doteraz sa takmer výlučne zaoberali interiérom budovy bývalého paláca. Tvrdí, že zápasia s obrovským množstvom trosiek (tento rok asi 400 ton trosiek). Budova paláca, ktorá sa doteraz objavila, má rozlohu približne 450 m2 a vyžaduje minimálne ďalšie 3 roky práce na úplnom odstránení trosiek nahromadených v priebehu storočí. Nasledovať môže čiastočná renovácia a konzervácia, aby sa stav paláca ďalej nezhoršoval.  

Na severovýchodnej strane miocénnych andezitových skál, od centrálneho mesta Bodrogköz takmer po celé Karpaty, ponúka hrad Kráľovský Helmec, postavený nad bývalým kráľovským mestom, miestami obľúbenú Csonkavu.  Je v súkromných rukách tri roky a neustále pracuje na svojom výskume.  Podľa odborníkov mohla byť oveľa väčšia a najmenej trikrát vyššia, ako sa doteraz myslelo.

Desaťročie práce

“Celkovo to trvá najmenej 8 rokov práce.” V žiadnom prípade nechceme znovu pochovať časti budovy, ktoré už boli vykopané. Chcel by som zachovať reprezentatívne využitie existujúcich sál na rôzne slávnostné udalosti, mestské akcie, ochutnávky vín. Zároveň by ma potešilo, keby som mal návštevnícke centrum a sálu, ktorá by predstavovala históriu hradu a nálezy. Chcel by som prevádzkovať vinárstvo aj tu, “vysvetlil mladík. Ako sme boli svedkami, hradné nádvorie je v niektorých častiach dnešnej doby skutočne hlboké viac ako 2,5 až 3 metre. Podľa Gönczyho ide o vážnu bolesť hlavy a výzvu pre tím.  

„Vyžaduje si to ďalšie výkopy a ako som už spomínal, areál je z veľkej časti vybudovaný s modernými prvkami (spojovacia cesta, moderné terasy, garáž, rodinný dom, ďalšie stavby – pozn. red.), ktoré budú musieť byť čiastočne odstránené alebo prestavané. prispôsobiť sa dlhodobým potrebám budovy paláca. Čo sa týka výšok, už vieme, že bývalý palác mal minimálne 3 poschodia. Dnešné pivnice tvorili bývalý suterén, 2 veľké okná dochovanej veľkej vonkajšej steny, ktorá sa považuje za symbol mesta, tvorili úroveň prvého poschodia a podľa odborníkov tu bolo dokonca aj 2. poschodie, ktoré, bohužiaľ, zostalo iba na sokloch bývalých oblúkov. Chýba však strešná konštrukcia celej budovy. Celková výška mohla veľmi ľahko dosiahnuť až 18 – 20 metrov.

Zbierka končí vo štvrtok  27. 10. 2022 o 17:04 hodine.

 

Előbújnak a föld alól a királyhelmeci Csonkavár ismeretlen részei

KIRÁLYHELMEC | A miocén kori andezitsziklák északkeleti oldalán, a Bodrogköz központi városától szinte egészen a Kárpátokig pazar kilátást kínál az egykori királyi város fölé épített királyhelmeci vár, a helyiek szeretett Csonkavára. Három éve magánkézben van, folyamatosan dolgoznak a feltárásán. Szakemberek szerint sokkal nagyobb és legalább háromszor olyan magas lehetett, mint ahogy azt eddig hitték.
author
Németi Róbert

2020. december 3. 11:00

Annak ellenére, hogy a város széléről, de igazából a belvárosi utcákról szemlélve sem tűnik fel az ide érkezőknek a település felett díszelgő, a jelenleg mindössze néhány kőfalból álló építmény, a mintegy tízezer lakosú kisváros ma is egy igazi várral, vagy legalábbis annak megmaradt részeivel büszkélkedik. A 20. század elején megjelent megyemonográfia szerint már a 14. század elején állt itt vár, de ezt semmilyen forrás nem bizonyította. Annyi viszont feltételezhető, hogy nem hagyták kihasználatlanul a kiváló terepadottságokat, és a város fölé emelkedő dombon minden bizonnyal építtetett a várost akkor uraló Palóczi-család egy kisebb erődített udvarházat. Miután a mohácsi csatában a családfő, Palóczi Antal elesett, gazdátlan birtokaira Perényi Péter, egy feltörekvő család feje vetett szemet. Nagy valószínűséggel még a mohácsi csata évében, 1526- ban elkezdte építtetni az erődített várkastélyt, de ebből sajnos nem sok maradt meg az utókornak.
 
Az alagsori szinten három, eddig nem ismert termet tártak fel, ezeket is szeretnék helyreállítani

Az alagsori szinten három, eddig nem ismert termet tártak fel, ezeket is szeretnék helyreállítani. – Németi Róbert felvételei

Lokálpatriotizmus

A királyhelmeci Csonkavárat és a hozzá tartozó területet három évvel ezelőtt egy helyi származású fiatalember vásárolta meg. Elmondása szerint régóta dédelgetett álma volt egy saját borászat. „Mivel a szőlőim Királyhelmecen vannak, a pincének megfelelő helyszínt is itt kerestem. Egyik jóbarátom tanácsára került a látókörömbe a Csonkavár és annak eredeti középkori pincéjeˮ – nyilatkozta lapunknak a fiatalember, aki a Csonkaváron zajló munkák koordinálása mellett a németországi SAP Ariba cég vezetői pozíciójának egyikét tölti be. A komplexumban zajló feltárások bejárásakor Gönczy Bertalan az Új Szónak elmesélte, hogy a vár és a hozzá tartozó pince megvásárlásával gyermekkori álma vált valóra, de soha nem hitte volna, hogy a várrom alatt olyan felfedezésekre bukkannak, mint amilyenekkel az elmúlt három év során szembesültek.

„Az általunk ismert úgynevezett Perényi-pince az egykori úri lak/palota épületének alagsorában működött. Nem pincének volt építve, és a felette már nem létező épület hiánya komoly károkat okozott az egyes termekben. Az évszázadokon át tartó folyamatos beázások révén a boltívek károsodtak, és félő volt, hogy összeomlanak. Éppen ezért 2018 januárjában kapcsolatba léptem az illetékes Kassai Műemlékvédelmi Hivatallal, és megkezdődtek az elsődleges helyszíni bejárások. Fel kellett felmérni a palota épület esetleg még meglévő, betemetett részeinek állapotát és meghatározni a folyamatos beázások okát. Mivel a Csonkavár műemlékként van nyilvántartva, így ásatásokra volt szükség. Természetesen, tősgyökeres helyi lakos vagyok, így gyerekkorom óta érdeklődtem városunk és környéke történelme iránt. A Csonkavár egy különleges épület számomra, annak legendáin, mendemondáin nőttem fel. Lelkesedéssel, de egyben nagy felelősség tudatában kezdtem bele a megmentő munkálatokbaˮ – nyilatkozta lapunknak Gönczy Bertalan.

Az alagsori szinten három, eddig nem ismert termet tártak fel, ezeket is szeretnék helyreállítani

 

Ismeretlen múlt

Mivel eddig régészeti feltárás nem volt a Csonkavár területén és a szakemberek is sötétben tapogatóztak, a palotaépület alaprajza a föld alatti termek köz- és körfalainak köszönhetően sejlett fel előttük, ez adta az irányt a munka megkezdéséhez.

„Meglepetésnek számított, hogy pár centiméter mélyen már falakba ütköztünk, pozitív meglepetés volt a talált faragott kőelemek mennyisége és azok kiváló minősége, valamint a feltárt építési periódusok sokasága. Negatív meglepetésként az évszázadok során a területen felgyülemlett szemét mennyiségét könyveltük el, ez sokkolóan hatott ránk. Az ásatási munkálatokat a Kassai Műszaki Egyetem (TUKE) Művészettörténeti Karának régészei vezetik. A 2018/2019-es szezont teljes mértékben saját költségből fedeztem, a 2020-as szezonra sikerült elnyerni egy támogatást a régészeti feltárás folytatására. Egy műemlékvédelem alatt álló épület feltárása és annak helyreállítása költséges folyamat, de hiszem, hogy a befektetett anyagi források és a munka egyszer meghozza gyümölcsét, így a Csonkavár Királyhelmec és környéke ékkövévé válhatˮ – tette hozzá Gönczy, aki csapatával idén a harmadik ásatási szezont is lezárta. Eddig szinte kizárólag az egykori palotaépület belterével foglalkoztak. Elmondása szerint óriási törmelék mennyiségével küzdenek (idén körülbelül 400 tonna törmeléket szállítottak el). Az eddig feltárt palotaépület alapterülete hozzávetőlegesen 450 m2, és még legalább 3 évnyi munkára van szükségük, hogy teljes egészében eltávolítsák az évszázadok által felgyülemlett törmeléket. Ezután következhet a részleges felújítás és állagmegőrzés úgy, hogy a palota ne romoljon tovább.

A miocén kori andezitsziklák északkeleti oldalán, a Bodrogköz központi városától szinte egészen a Kárpátokig pazar kilátást kínál az egykori királyi város fölé épített király- helmeci vár, a helyiek szere- tett Csonkavára. Három éve magánkézben van, folyama- tosan dolgoznak a feltárásán. Szakemberek szerint sokkal nagyobb és legalább három- szor olyan magas lehetett, mint ahogy azt eddig hitték.

 

Egy évtizednyi munka

„Mindent összevetve legalább 8 évnyi munkára van szükség. Semmiképp sem szeretnénk újra betemetni a már feltárt épületrészeket. Szeretném megőrizni a meglévő termek reprezentatív kihasználását különböző ünnepi eseményekre, városi rendezvényekre, borkóstolókra. Ugyanakkor örülnék, ha sikerülne kialakítani egy látogatóközpontot és egy termet a vár történelmének, illetve a leletek bemutatására. A borászati egységet is itt szeretném működtetniˮ – magyarázta a fiatalember. Ahogy annak mi is szemtanúi voltunk, a várudvar egyes részeken valóban több mint 2,5–3 méter mélyen található a mai járószinthez képest. Gönczy szerint ez komoly fejtörést okoz és egyben kihívást is jelent a csapat számára. A hosszú távú állagmegőrzés sikeressége sokban fog függni attól, hogy sikerül-e legalább részben újra az eredeti várudvar szintjére jutni a palota teljes területén.

„Ez további ásatásokat igényel és mint említettem, a terület nagyban be van építve újkori elemekkel (összekötő út, új- kori teraszok, garázs, családi ház, egyéb építmények – a szerk. megj.), melyeket részben el kell majd távolítani vagy átépíteni-igazítani a palotaépület hosszú távú igényeihez. A magasságokat illetően már tudjuk, hogy az egykori palota legalább 3 szintes volt. A mai pincék alkották az egykori alagsort, a megmaradt és a város szimbólumaként számon tartott nagy külső fal 2 nagy méretű ablaka alkotta az első emeleti szintet, és a szakemberek szerint volt még egy 2. emelet is, amiből sajnos már csak az egykori boltívek lábazatai maradtak meg. Mindemellett hiányzik az egész épület tetőszerkezete. Az összmagasság nagyon könnyen elérhette akár a 18–20 métert is. Egy impozáns palotaépület magasodott és őrködött kisvárosunk felettˮ – zárta Gönczy Bertalan.

A miocén kori andezitsziklák északkeleti oldalán, a Bodrogköz központi városától szinte egészen a Kárpátokig pazar kilátást kínál az egykori királyi város fölé épített király- helmeci vár, a helyiek szere- tett Csonkavára. Három éve magánkézben van, folyama- tosan dolgoznak a feltárásán. Szakemberek szerint sokkal nagyobb és legalább három- szor olyan magas lehetett, mint ahogy azt eddig hitték.

 

Hrad Čonkavár, zvyšky stredovekého hradu pravdepodobne z 15. storočia (uvádza sa aj začiatok 16. storočia), ktorý sa nachádza vo vyvýšenej polohe západne od centra mesta. Vlastníkom hradu bol premonštrátsky kláštor v Lelesi, neskôr šľachtické rody ako Palóciovi či páni z Perína. V prvej polovici 17. storočia je doložený ako panský majer (udvarház) s obytnou panskou kúriou a hospodárskym príslušenstvom. Z hradu sa dochovali dve protiľahlé steny pôvodnej dvojpodlažnej obytnej veže a pivnice s valenými klenbami. Hrad je postavený z lomového kameňa, nárožia sú z veľkých tesaných tufových kvádrov. Ruiny hradu prešli konzerváciou.[7]

Autor: Szeder László – Vlastné dielo, CC BY-SA 4.0,

Autor: Szeder László – Vlastné dielo, CC BY-SA 4.0,  

Autor: Szeder László – Vlastné dielo, CC BY-SA 4.0,  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na panel nástrojov