Svetový deň sťahovavého vtáctva – druhá májová sobota.
Bešiansky polder
Stredoeurópsky unikát
Bešiansky polder vybudovali v roku 1965, aby zachytával vodu z povodia zemplínskych riek v čase záplav. Prvýkrát ho napustili v roku 1974, naposledy v roku 2003, keď sa pretrhla hrádza na rieke Ondava. Najbližší polder je až v maďarskom Cigánde asi 30 kilometrov južne vzdušnou čiarou.
Polder je dôležitý nielen vodohospodársky, ale je zaujímavý aj výskytom dnes už zriedkavých a mimoriadne vzácnych vodných a močiarnych biocenóz (spoločenstvo organizmov obývajúcich určitý priestor). Na relatívne malom území sú koncentrované hniezdne kolónie vzácnych druhov vodného vtáctva. Lokalita s rozlohou asi 1 700 hektárov je unikátom v strednej Európe. Je súčasťou chráneného vtáčieho územia Medzibodrožie a Chránenej krajinnej oblasti Latorica.
Náučný chodník Beša- Čičarovce.
Využiteľnosť pre školy : Náučný chodník je vhodný pre tematickú vychádzku a terénne vyučovanie.
Zo vzácnych vodných druhov tu rastú: lekno biele, leknica žltá, rezavka aloovitá, kotvica plávajúca, húsenikovec erukovitý a i. Zaplavované lúky s rozptýlenými skupinami krovín ako aj solitérmi prevažne vŕb sa využívajú ako pasienky. Územie leží v migračnej trase vodného vtáctva zo vzdialenejších geografických oblastí. Z pozoruhodnej fauny sa v oblasti vyskytujú: koník stepný, modlivka zelená, korytnačka močiarna, volavka purpurová, beluša malá, kormorán veľký, orliak morský, kúdelníčka lužná, netopier obyčajný a i. Prvé chránené územie v tejto oblasti – Zetény – bolo vyhlásené na ochranu lužných lesov pri Latorici už v dvadsiatych rokoch 20. storočia (dnešná prírodná rezervácia Zatínsky luh na sever od Zatína). Súčasťou CHKO je ramsarská lokalita Latorica, viacero území európskeho významu a chránené vtáčie územie Medzibodrožie,
Na trase náučného chodníka je informačné centrum ochrany prírody v Čičarovciach, tri odpočívadlá a dve veže: jedna na Moľve pri Beši, 3,5 m vysoká, a druhá, vysoká 9,5 m, pri Čičarovciach v lokalite Sobotský klin s výhľadom na okolité lúky, kde možno počas jesennej vtáčej migrácie pozorovať o. i. oba druhy bocianov.
Východisko: Beša Trasa: Beša – suchý polder Beša – horáreň Moľva – Čičarovce
Dĺžka, prevýšenie: 15 km, prevýšenie takmer žiadne
Čas prechodu: 4 – 5 h
Počet zastávok: 12
Náročnosť: nenáročná trasa, dĺžkou stredne náročná
Názvy informačných panelov Na trase chodníka stoja panely dvoch prevedení, keďže vznikli z dvoch rôznych projektov. Navzájom na seba nadväzujú a dopĺňajú sa.
1. Obec Beša (iný projekt)
2. História obce Beša (iný projekt)
3. Vodné biotopy
4. Polder Beša (iný projekt)
5. Vlhké lúky
6. Xerotermné biotopy na pieskoch
7. Spôsob obživy v minulosti (iný projekt)
8. Mäkký lužný les
9. Tvrdý lužný les
10. Lúka
11. Ochrana prírody
12. Obec Čičarovce
CHKO LATORICA
Na území CHKO bolo zistených viac ako 225 druhov vtákov (Aves) .
Zdroje: https://dolnyzemplin.korzar.sme.sk
http://www.birdwatching.sk/
Korzár SME dolnyzemplin.korzar.sme.sk
Úvod
Pridaj komentár