Eustream prezentoval plán výroby zeleného vodíka vo Veľkých Kapušanoch

Spoločnosť Eustream podľa SME pripravuje nový projekt výroby vodíka z obnoviteľných zdrojov.

Aj tento plán prezentovala na kompresorovej stanici vo Veľkých Kapušanoch v okrese Michalovce delegácii poslancov Výboru Národnej rady (NR) SR pre hospodárske záležitostí, ktorú má na starosti Richard Sulík (SaS)

Informoval o tom špecialista externej komunikácie spoločnosti Pavol Kubík.

Plyn rozbehne turbíny

„Vyrobený zelený vodík plánujeme používať ako plyn na pohon turbín kompresorov. Chceme tak prispieť k dekarbonizácii medzinárodnej prepravy a urobiť tým dôležitý krok v našom pláne byť stopercentne pripravený na budúcu prepravu obnoviteľných a nízkouhlíkových plynov. Okrem podpory dekarbonizačných cieľov ide aj o ďalší technologický a strategický rozvoj kompresorovej stanice na východe Slovenska,” priblížil generálny riaditeľ Eustreamu Rastislav Ňukovič pre portál SME.

Poslanci sa zaujímali o progres vo výstavbe

Súčasťou pracovnej návštevy poslancov NR SR bola prehliadka existujúcej technológie, pomocou ktorej sa zabezpečuje preprava zemného plynu pre cieľové európske trhy.

Jedna z najväčších kompresorových staníc v Európe okrem tradičného toku v smere z východu na západ zabezpečuje aj obsluhu zásobovania Ukrajiny v reverznom smere.

Poslanci sa podľa Kubíka osobitne zaujímali o progres vo výstavbe prepojovacieho plynovodu Poľsko-Slovensko, ktorý umožní strednej a východnej Európe diverzifikovať zdroje vďaka novému prístup k trhu s LNG.

Sieť má takmer 40-tisíc km.

Eustream je slovenský prepravca zemného plynu, ktorý prevádzkuje prepravnú sieť pozostávajúcu zo štyroch až piatich paralelných plynovodných potrubí spájajúcich Ukrajinu, Českú republiku, Rakúsko, Maďarsko a čoskoro aj Poľsko.

Spoločnosť sa stala súčasťou európskej iniciatívy European Hydrogen Backbone, ktorej cieľom je podporiť budúce prepravné trasy pre vodík v EÚ.

Iniciatíva plánuje vytvoriť do roku 2040 sieť takmer 40 000 kilometrov potrubí pre vodík spájajúcu 21 európskych krajín.

Slovenská časť podľa Kubíka predstavuje dôležitý príspevok k tejto iniciatíve, umožňujúci budúcu prepravu vodíka potenciálne dodávaného z Ukrajiny, alebo ďalšie cezhraničné toky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na panel nástrojov