Pomôž a podpor. Cieľ sme dosiahli, čaká nás cesta ďalej

Od 30.11.2020 do 04.12. 2020 prebiehala zbierka hygienických a čistiacich prostriedkov. Druhý ročník našej dobročinnej charitatívnej zbierky sme rozbiehali s obavami, očakávaniami, emócie lietali každým smerom, nielen hore dole a najčastejšia otázka, ktorú sme si kládla znela : “Myslíš, že prídu?” 

A prišli ste. Mnohí. 

Zbierku 30.11. pár minút po začatí symbolicky otvorila pani Rychnavská, ktorá došla ako prvá a odovzdala prvý balík.

Nasledovalo ju dokopy 54 ďalších rodín. Boli medzi nimi aj rodiny z okolitých obcí.

Podporili nás aj kolektívy – Gymnázium – Gimnázium Veľké Kapušany, CVČ Veľké Kapušany, Team Teta Drogéria, ZŠ POH Veľké Kapušany, COPUS TAXI, Hasiči z Veľkých Kapušian, Magyar Óvoda – Nagykapos, Tibor Béreš, MsP Veľké Kapušany – zabudli sme urobiť fotku :-), Gréckokatolícky farský úrad – rodina Ivánova, OZ Nagykapos.ma

Riaditeľka detských jaslí – Mária “Monika” Olexová, 

Primátor mesta Peter Petrikán, zástupca primátora mesta Boczán Ferencz, poslanci Viktor Šimko a Ján Joe Vetrecin 

Zamestnanci MsÚ

Podarilo sa nám neskutočné. Za týždeň sme vyzbierali toľko vecí, ako v roku 2019 za dva týždne.

A čo ďalej?

Je pre mňa vždy výnimočným a silným zážitkom, keď pred zbierkou, alebo počas nej oslovujem rodiny, pre ktoré chceme zbierku uskutočniť. Minulý rok som sa odhodlávala pár dní, kým som sama spracovala, že idem osloviť neznámych ľudí, o ktorých mám len zopár informácií. Nikdy nemôžem vedieť, či sa pri ponuke náhodou neurazia alebo nebudú hanbiť. Očakávam rôzne reakcie a aj tieto skúsenosti ma neustále učia väčšej pokore a rešpektu.

A viete čo? 

Tento rok sme to urobili inak. Oslovili sme riaditeľku ZŠ POH Heniku Bereščíkovú, zo škôlky na LNT p. učiteľku Melindu Kássa, zo ZŠ J. Erdélyiho p.učiteľku Melindu Petocz, p. riaditeľku MŠ POH Mariku Jenčoovú, komunikovali sme s p. učiteľom Bačom a s vedúcou Klubu dôchodcov, p. Magdou Danyiovou.

Rodinám, ktoré vybralo naše OZ som nabrala odvahu a zavolala. Vždy ma fascinuje, ako rodičia, otcovia, deti, ktorých som zatiaľ oslovila, držia silno spolu, milujú svoje deti a robia pre nich naozaj maximum, aby sa cítili podľa možnosti čo najviac plnohodnotne. Tu si vždy poviem, že to, čo robím, má skutočne zmysel. Som vďačná za to, že môžem aspoň trochu prispieť aj svojou energiou tam, kde je zmysluplne využitá a s láskou prijatá. 

Ku mne sa pripojili moje kolegyne z vkport.sk Alica a Reny a naše kamarátky z Centra voľného času a Kornélia Kováčová zo Základnej umeleckej školy.

Tento rok sme sa rozhodli pomôcť týmto rodinám a sme veľmi radi, že ju prijali : 

1. Rodina, kde sú tri dievčatká – dve ZŠ, jedna stredná škola a mama ich opustila. Otcovi veľmi pomáha babka, ale bez mamičiek je to vždy ťažšie. 
2. Rodina so štyrmi deťmi. Otec pracuje, mama je doma s deťmi, ale napriek ťažším podmienkam v akých žijú sa o deti stará a aj keď je dištančné vyučovanie a nemajú možnosť online, chodí pre úlohy a nosí zadania späť. 

3. Rodina, kde sú dve dievčatká a mama ich vychováva sama.
4. Rodina, kde mama bola v kóme, zdravotne je na tom veľmi zle, ale všetci sa snažia. 
5. Rodina, kde je otec invalid. Pri tejto rodine nám aj dievčatá z CVČ potvrdili, že napriek problémom, ktoré majú rodičia sú veľmi dôslední a snažia sa. 
6. Tejto rodine po konflikte rodičov vyhorel dom. Deti sa veľmi snažia, napriek tomu, že ich možnosti sú značne iné ako to majú spolužiaci sa učia a pripravujú na každú hodinu.

8. Táto rodina je z Ižkoviec, ale deti chodia do školy k nám do Veľkých Kapušian. Sú to dve dievčatká na druhom stupni.  
9. Dve dievčatká z druhého stupňa. Tejto rodine sme pomohli aj minulého roku. Sú to veľmi snaživé dievčatká z druhého stupňa, kde mamu otec opustil. 

10. Dve rodiny kde sú detičky v MŠ ale majú deti aj na ZŠ. V jednej sú štyri deti a v druhej sú tri deti, ktoré mama vychováva sama.

11. Rodina, kde otec pracuje a vychováva sám svoje deti, pretože mama sa rozhodla pre slobodu.

12. Rodina, kde otec vychováva sám svojho syna a potom, ako mu zomreli rodičia sa ich situácia značne sťažila. Chalan je obrovský futbalový talent, ale aj keď ho agenti lákali do zahraničia, ostal vo Veľkých Kapušanoch.

13. 5 detí, ktorým mamička zomrela pri pôrode posledného bábätka pred pár dňami.  Deti sú podľa slov pani učiteľky veľmi šikovné, mama ich podporovala v učení a veľmi je aj učiteľkám ľúto, že došlo k takejto tragédii.

14. Mamina, ktorá má tri deti. Toho času je ešte na rodičovskej dovolenke a manžel ju opustil

15. Mamina, ktorej manžel zomrel po ťažkej chorobe a ostala sama so synom. Do práce chodí.

16. A túto rodinu som vybrala ja – Sú traja. Pána si pamätám ešte ako zamestnanca EVO. Teraz sú všetci traja na VPP, ale pracujú dôsledne. A rozhodla som sa pre nich preto, že som bola svedkom situácie, keď od pána pýtal iný pán drobné na umývanie auta. Ten pán mu zvykne pomáhať. A on vybral z vrecka drobné s tým, že má menej, ako potrebuje, ale dá mu ich. Dokonca mu ten pán povedal, že je dobrý človek a bude mu pomáhať ďalej, lebo mu dával posledné. 

17. Seniorka teta, ktorá žije už iba so svojimi kačičkami a sliepkami. Prišla o syna aj manžela.

18. A seniorka, ktorá tiež je sama a býva v podnájme v garsónke.

Veľmi pekne ďakujem všetkým, ktorí ste sa k nám pridali.

Ukázali ste skutočnú veľkosť človeka.

Ďakujem aj za možnosť uskutočniť zbierku na prízemí Mestského úradu.

Teraz nás čaká ešte veľa práce.

Musíme všetko potriediť a roznosiť do jednotlivých rodín. Budeme sa snažiť čím skôr. 

Oslovila nás ešte p. Fuksz Emoke, ktorá venovala 20 kg. mandariniek. To si ešte odkomunikujeme tesne predtým, ako pôjdeme za deťmi. 

Dokopy sa nám podarilo vyzbierať 320 eur. Úžasná čiastka za ktorú doplníme balíčky potom, ako ich roztriedime a budeme vidieť kde čo by sa ešte zišlo.

Do aukcie nám venoval reprezentačný dres s podpismi všetkých reprezentačných hráčov Slovenský futbalový zväz. 

My už majiteľa pre tento dres máme. Je to niekto, kto časť svojej výplaty venuje jednej rodine.

Za spoluprácu ďakujeme hlavnému trénerovi A mužstva Slovenskej futbalovej reprezentácie Štefanovi Tarkovičovi.

Za to, že sa k nám dres dostane ďakujeme Benczeovi Szabovi, ktorý nám ho prinesie do Veľkých Kapušian.

Ďakujeme, Ďakujeme, Ďakujeme. Tisíckrát vďaka. Sledujte nás aj ďalej. 

Pre našu redakciu sú toto Vianoce. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na panel nástrojov