Tipy na kybernetickú bezpečnosť pre rodičov, ako chrániť deti v online svete (preventista.sk)

Digitálny svet je plný technologických zázrakov, ktoré nám rovnakou mierou môžu priniesť úžitok aj ohrozenie. Preto by základy bezpečnosti v online svete mali v dnešnej dobe ovládať už aj deti a predovšetkým ich rodičia.

foto zdroj : preventista.sk

Internet nie je bezpečným miestom

Internet má svoje tienistné stránky, presýtené nevhodným obsahom, či platformou, kde sa združujú kriminálnici, podvodníci a hackeri, ktorí predstavujú pre deti veľmi vážne hrozby. Deti sa tu navyše môžu cítiť anonymne a bez skúseností a vzdelania sú ľahko manipulovateľné a zraniteľné.

Všetky tieto faktory v súčasnosti rodičom sťažujú (už aj tak náročnú) výchovu detí ku komunikácii v online svete.

Cieľom tohto stručného návodu je otvoriť diskusiu o premyslenom a opatrnom správaní sa detí pri online aktivitách. Povedzme si o niektorých tipoch, ktoré sa týkajú zaistenia bezpečnosti osôb na internete, a to bez ohľadu na ich vek.

Aké sú riziká?

Online svet má množstvo kybernetických rizík, ktoré by mali deti a ich rodičia poznať. Medzi tie najvážnejšie riziká patrí:

 • Kyberšikanovanie sa označuje šikana, ktorá sa deje online. Môže to byť prostredníctvom e-mailu, SMS správ, cez aplikáciu na prenos správ, online hier alebo na stránkach sociálnych sietí. Nazýva sa aj kybernetická šikana alebo počítačová šikana.
 • Phishing – krádež identity sú podvodné textové, e-mailové, chatovacie alebo kontextové správy, ktoré odosiela podvodník, aby prinútil ľudí zdieľať ich osobné údaje. Či už ide o heslá, prístupy k účtom, alebo iné identifikačné údaje. Takto získané informácie potom podvodníci používajú na krádeže identít alebo páchanie iných zlomyseľných aktivít.
 • Sexting je odosielanie alebo preposielanie sexuálne explicitných fotografií, videí alebo správ z mobilného telefónu. Ak sú takéto informácie zverejnené, hrozí poškodenie reputácie a priateľstiev, a navyše to môže byť mnohokrát aj nezákonná činnosť.
 • Sociálne siete pomáhajú deťom zostať v kontakte s rodinou a priateľmi, ale dokážu byť aj nebezpečné, ak nie sú používané vhodným spôsobom. Zdieľanie nadmerného množstva informácií, nekritické posielanie obrázkov, videa, prípadne textu môže poškodiť dobrú povesť, niekoho citovo zraniť, alebo doslova pozvať potenciálneho útočníka k nadviazaniu kontaktu. Vždy je potrebné si uvedomiť, že ak už je raz niečo publikované online, nemusí sa to dať až tak ľahko odstrániť.

Čo môžete urobiť? 10 krokov k bezpečnosti.

 1. Začnite s výchovou ku kybernetickej bezpečnosti už v ranom veku dieťaťa. Akonáhle sú deti schopné používať zariadenia výpočtovej techniky, je čas začať s nimi hovoriť o tom, ako zariadenia bezpečne používať. Rodičia a blízka rodina sú tí, ktorí majú najlepšiu príležitosť viesť deti k bezpečnosti na internete.
 2. Majte vždy prehľad o tom, čo robia vaše deti. Prípadne zvážte vytvorenie spoločného kútika v byte pre online aktivity, kde sa deti budú môcť cítiť nezávislé, avšak nie osamelé
 3. Udržujte transparentné a úprimné vzťahy. Poskytnite svojim deťom pocit istoty, že za vami môžu prísť kedykoľvek a s akýmikoľvek obavami alebo otázkami, týkajúcimi sa ich online zážitkov.
 4. Chráňte údaje vašich detí. Nepreháňajte to so zdieľaním informácií o nich na sociálnej sieti a naučte aj deti samotné dodržiavať tento princíp. Nastavte kontá sociálnych sietí tak, aby bol obsah dostupný zásadne iba schváleným priateľom.
 5. Vhodne reagujte na prípady kyberšikany. Povedzte deťom, aby ignorovali alebo blokovali násilníkov, ak im hrozí nebezpečenstvo. Nahláste zneužívanie na webovú stránku, kde k nej dochádza, a pokiaľ sa bojíte o bezpečnosť svojho dieťaťa, nahláste to úradom.
 6. Nastavte bezpečnostné funkcie a funkcie na ochranu osobných údajov na všetkých zariadeniach. Zmeňte predvolené továrenské nastavenia na zariadeniach a povoľte bezpečnostné vlastnosti, ako napríklad silné heslá, automatické aktualizácie a podobne.
 7. Udržujte všetky počítače a mobilné zariadenia v aktualizovanom stave bezodkladnou inštaláciou najnovších bezpečnostných aktualizácií softvéru na ochranu proti škodlivému kódu.
 8. Zvážte inštaláciu alebo povolenie rodičovskej kontroly na zariadeniach.
 9. Naučte deti, aby vnímali akékoľvek podozrivé správy a aktivity a oznámili vám ich.
 10. A na záver? Neustávajte. Svet ide stále ďalej a stále rýchlejšie.

Z pôvodného článku „Online Safety and Cybersecurity Tips for K-12 Kids, Family, and Friends“, Thomas F. Duffy, The Center for Internet Security, Inc. (CIS®), September 2019 Volume 14 Issue 9, preložil a upravil Ivan Makatura.

Zdroj: preventista.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na panel nástrojov