Mustang Veľké Kapušany

Mustang Veľké Kapušany je beach volejbalový klub. Zakladateľ klubu sa pri názve inšpiroval filmom Gang v útoku, ktorý bol natočený podľa skutočnej udalosti. Hlavnú úlohu stvárnil Dwayne Johnson, ktorý ako sociálny vychovávateľ v nápravnom ústave pre mládež vymyslel plán, ako ich priviesť k disciplíne a zodpovednosti. Tak dali do kopy ihrisko a začali trénovať. Jeho klub sa volal MUSTANG football.

Odtiaľ prišla myšlienka Mustang, v ktorom hlavnú úlohu zohrávajú aj emócie a vykresľuje ako spolu vychádzať, ako si budovať dôveru a rešpekt,” uviedol pre vkport.sk Zoltán Šipoš.

Mustang Veľké Kapušany je občianske združenie, ktoré sa venuje športu a pôsobí v meste Veľké Kapušany. Vedie ho Zoltán Šipoš, ktorého takmer všetci kapušančania poznáme pod familiárnym menom „Šipi.“

Danielka Bačinská, je členkou klubu Mustang Veľké Kapušany. Opýtali sme sa jej na klub a na plážový volejbal. “Nakoľko som športový typ človeka a rada sa hýbem, chcela som už dávnejšie reprezentovať Mesto Veľké Kapušany. Plážový volejbalový klub MUSTANG som si vybrala, pretože tento akčný šport sa mi veľmi zapáčil. Udržiavame si ním zdravý životný štýl a kondíciu. Vďaka Mustangu som sa naučila kreatívne riešiť situácie v hre, cestujem na turnaje, spoznávam nové miesta a hráčov a súčasne vnímam klub, ako výchovu mládeže športom,” uviedla pre vkport.sk Daniela Bačinská.

na fotke Daniela Bačinská

“Marienka Mihalčíková je členkou klubu Mustang Veľké Kapušany. Plážový volejbal ma baví. Je to pekný zábavný šport, ktorý spája ľudí. Myslím si, že športovať je dôležité nielen pre zdravie, ale aj pre šport. Klub mi dal veľa dobrých kamarátov, dobrého trénera a plno skúseností,” uviedla Marienka pre vkport.sk

na fotke : Marienka Mihalčiková

Aj Laury Rožokovej sme sa opýtali, prečo si vybrala plážový volejbal. “Nedá sa ani povedať že som si ho vybrala, skôr volejbal si vybral mňa. V roku 2014 ma raz pred začiatkom letných prázdnin spolužiačky zavolali s nimi na tréning, nevedela som presne ani kam idem, nepoznala som ani nášho trénera a s volejbalom som sa stýkala len na hodinách telesnej výchovy, kde ma nijak nelákal. Avšak stačilo mi raz prísť na plážové ihrisko na sídlisku L.N.T. a hneď som si tento šport zamilovala. Odvtedy už ubehlo pár rokov, veľa vecí sa medzitým udialo, ale moje srdce mi nedovolilo aby som s tým prestala a baví ma to dodnes! Ja som človek čo potrebuje stále niečo robiť, v detstve som sa venovala tancu, potom som začala chodiť na volejbalové tréningy. Myslím si že rodičia by mali viesť svoje deti k tomu aby niečo so sebou robili, jednak je to zdravé a taktiež sa v nejakom športe môže dieťa vynájsť a venovať sa tomu celý život. Keďže máme trénera ktorý okrem fyzického dbá aj na naše duševné zdravie a rozvoj, stále keď sme potrebovali nakopnúť bol tu a pomáhal nám aj v niečom mimo tréningu a zato si ho ja a aj ostatné hráčky veľmi vážime a ďakujeme že máme možnosť sa venovať tomu, čo nás napĺňa,” uviedla pre vkport.sk Laura.

na fotke Laura Rožoková s trénerom Zoliom Šipošom

Tymke Fedačková sa rozhovorila tiež : “Prečo som si vybrala práve plážový volejbal? Úprimne, viac ma ťahal ako halový a celá tá technika a to postavenie toho plážového je zaujímavé. Už len kvôli tomu, že tam hrajú proti sebe dvojice. Samozrejme, každý má svoj vlastný názor na takéto veci a každého ťahá niečo iné. Podľa mňa šport nie je len športom. Každému to niečo prinesie do života- zážitky, emócie, rôzne skúsenosti a hlavne- spája to ľudí. Treba využiť šancu, pokiaľ ju máte. Avšak, každého poteší, keď sa mu podarí vyhrať. No nie vždy to budú len výhry. A práve to Vás posunie ďalej. To chcenie vyhrať a snažiť sa. Klub Mustang mi dal určite veľa- dobrého trénera, dobré kamarátky, na ktoré sa môžem spoľahnúť, skvelé zážitky, výhry a samozrejme- aj prehry. Nie je to len o tom hraní. Treba aj trénovať. Pretože čo si natrénujete doma, resp. pri Vašom trénerovi, to využijete na zápasoch. Aj keď sa niekedy nedarí, nevadí. Treba vstať a začať odznova. To nás naučil náš pán tréner- Zoltán Šipoš. Treba si ísť za tým, čo Vás skutočne baví a nikdy sa nevzdávať.”

na fotke : Tymka Fedačková

Zoli je vždy veľmi pozitívne naladený človek. Či sú za jeho pozitivitou úspechy klubu Mustang, alebo aj niečo iné, sme sa pýtali v rozhovore, v ktorom sa dozviete mnoho o ňom, o klube, členoch klubu a cieľoch klubu.

zdroj : FB

Beach volejbal, alebo plážový volejbal. Patrí tento šport podľa Teba ešte stále k neprebádanej oblasti na Slovensku a v našom meste?

 • V posledných rokoch sa už aj u nás rozrastá tento šport, čomu sa veľmi tešíme, len škoda, že sa mu nemôžeme aktívne venovať počas celého roka, nakoľko by si to vyžadovalo vybudovanie krytej haly na chladnejšie obdobie a takéto haly sú len na západe republiky alebo v susednom Česku a Maďarsku.

Koľko rokov funguje Mustang Veľké Kapušany, s kým si ho založil a prečo práve beach volejbal?

 • Konkrétne Plážový volejbalový klub Mustang som založil v roku 2016 v júny, ale pôsobenie v našom meste vzniklo v roku 2005 v máji, kedy som vybudoval na sídlisku L.N.Tostého  na detskom ihrisku plážové volejbalové ihrisko so zámerom prilákať mládež k tomuto peknému športu.  Klub bol založený ešte s dvomi členmi a že prečo beach volejbal? Ako aktívny hráč halového volejbalu od základnej školy som si časom zamiloval viac plážový volejbal, čomu som podriadil svoj život, vzdelávanie sa v trénerskej oblasti a výchovou mládeže športom.

Aký je rozdiel medzi Beach volejbalom a volejbalom?

 • V halovom volejbale hraje šesť hráčov na ihrisku s rozmermi 9×9 metrov a v plážovom volejbale sú to rozmery o niečo menšie, 8×8 metrov a hrajú na ňom len dvaja hráči na piesku. Nie sú náhradníci.

Sú pravidlá rovnaké?

 • Na rozdiel od halového volejbalu sa nesmie prvá lopta prijímať prstami v plážovom volejbale a nahrávka, poprípade lopta hraná cez sieť na stranu súpera musí byť zahratá veľmi čisto prstami. Taktiež po dotyku blokom sú povolené  už len dve ďalšie odbitia. Halový volejbal sa hraje na tri vyhraté sety do 25 bodov, piaty rozhodujúci set sa hraje do 15 bodov, každý set sa musí skončiť dvojbodovým rozdielom. Plážový volejbal sa hraje na dva vyhraté sety do 21 bodov, rozhodujúci tretí set do 15 obdobne, ako v halovom volejbale.

Koľko má Mustang členov?

 • Aktívne sa venujú klubovej činnosti 4 mladé zverenkyne, ktoré reprezentujú naše Mesto, klub Mustang a Beach Centrum východ na mládežníckych turnajoch na Slovensku a aj v zahraničí. Ostatní členovia sa nevenujú pravidelne tréningovým procesom, ale forma výchovy športom zanechá svoje ovocie aj u nich, a to je hlavné.
zdroj : FB

Kto sa môže stať členom Mustangu a aké sú podmienky prijatia? Robievate aj nábor?

 • Členom sa môže stať každý, kto prejaví záujem sa venovať tomuto športu a prispôsobí sa výchovnému procesu v klube. Vzhľadom na množstvo cestovaní za prácou a na turnaje nie je možné v súčasnosti určiť presný harmonogram tréningov, takže sa to rieši priebežne, a tento šport je hlavne o tom, aký vie byť človek kreatívny a prispôsobivý. Nábory sa nerobievajú, trénerom som zatiaľ ja sám a časovo by som nezvládal tréningy popri iných činnostiach, keďže veľa cestujeme mimo domova.

Kedy sa Vám začína sezóna a kedy končí?

 • Trénovanie vonku na piesku sa začína, ak to už počasie dovolí, takže už v apríli sú prvé tréningy na piesku a trvajú až do neskorej jesene, do konca októbra. Súťaže sú  celoročne, ale prevažná časť súťaží je samozrejme v teplom období v lete. Kvôli krytým halám je za potreby cestovať  v zime ďaleko.

Kde trénujete?

 • Trénujeme na sídlisku L.N.Tolstého na oplotenom  plážovom volejbalovom ihrisku.

Ako to je s tréningami, keď sa ochladí a v zime?

 • V zimnom období trénujeme mimo mesta v telocvični v jednej dedine (Krčava), nakoľko nám tam vytvorili vhodné podmienky, poprípade navštevujú hráčky posilňovňu, aby zostali v potrebnej  kondícii.

Aké máš za sebou úspechy?

 • Predovšetkým za úspech považujem, že so mal možnosť a podporu od Mesta Veľké Kapušany a že som mohol vybudovať kvalitné plážové ihrisko, na ktorom mala mládež možnosť za uplynulých 15 rokov sa zúčastňovať výchovy formou športu. Kto ako s ponúknutou možnosťou naložil je v jeho kompetencii. Mal som možnosť vzdelávať sa v oblasti trénerstva v halovom volejbale ako tréner mládeže a aj ako tréner plážového volejbalu a táto cesta ma zaviedla na úžasné miesta, o ktorých sa mi ani nesnívalo a som za nich vďačný. Rôzne semináre, sústredenia, kempy a účasť v reprezentácii SR pri mládeži v plážovom volejbale.
zdroj : FB

Čo Vás s klubom ešte čaká krátkodobo? V tomto roku?

 • Už piaty rok sa zúčastníme 18. augusta 2020  na Medzinárodnom plážovom volejbalovom turnaji v Maďarsku v Hajdunánási, na ktorom budú štartovať dievčenské  kategórie U12, U14, U16, U18, U20 a ženy. Plážový volejbalový klub MUSTANG bude mať zastúpenie v troch kategóriách. U14: Marienka Mihalčiková – Daniela Bačinská, U16: Marienka Mihalčiková – Timea Fedačková, U20: Laura Rožoková – Daniela Bačinská. V každej kategórii sa zúčastní 16 dvojíc, takže dievčatá sa majú na čo tešiť a zažiť jeden neopakovateľný turnaj s medzinárodnou účasťou. Hneď pár dní na to 20.-21. augusta sa zúčastníme minibeachvolejbalového turnaja M-SR v Žiline, v kategórii U15 Marienka Mihalčiková – Daniela Bačinská,  budú reprezentovať Plážový volejbalový klub MUSTANG a Beach Centrum východ. Ďalšie turnaje budú v minibeachvolejbale v Prešove 14.-15. september a finálový turnaj v Bratislave na Draždiaku 24.-25. októbra 2020, na ktorých nás budú dievčatá tiež reprezentovať. Koncom augusta alebo v septembri sa spraví jeden domáci turnaj, ktorý tento rok bude mať svoju päťročnicu, na ktorom mládež obdrží reklamné tričká klubu, školské potreby dostane každá hráčka, vecné ceny, občerstvenie a pitný režim samozrejme bude tiež zabezpečený.

Aké máte dlhodobé ciele?

 • Tieto mladé dievčatá sa venujú plážovému volejbalu cca rok a pol a dosahujú prvé viditeľné výsledky aj v zahraničí a budeme pokračovať v rámci možností v trénovaní aj počas školského obdobia aj v zimnom období niekde v telocvični dúfame.

Čím motivuješ svoje zverenkyne?

 • Vlastným príkladom. Že keď si človek ide za svojim snom s pokorou, výsledky sa časom ukážu samé, netreba na nich  lipnúť.

Kto je tvojím športovým vzorom?

 • Volejbalová a baechvolejbalová legenda Karch Kiraly (USA), rodičia pochádzajú z Maďarska mimochodom, v súčasnosti hlavný tréner ženského národného tímu v USA. S pomedzi iných športov od detstva bol mojím vzorom Americký tenista Andre Agassi.

Sleduješ aj iné športy? Aké?

 • Rád si pozriem dobrý tenis, ale televízor nesledujem, takže len keď niečo na youtube.

A teraz k tej tvojej pozitivite. Čím si ju udržiavaš? Čo Ťa motivuje a napĺňa?

 • Vyrastal som s myšlienkou, že ak ľuďom pomáhame, robíme tým dobrý skutok pre spoločnosť, ktorý sa k nám vráti vo väčšej hojnosti. Častokrát sa sklameme, ale nesmieme sa vzdať na našej ceste pomáhať.

Máš nejaké životné krédo?

 • Mladým sa môžeme cítiť, keď sa neustále vzdelávame a pomáhame spoločnosti a hlavne keď je okolo nás mládež, ktorej naše skúsenosti môžeme odovzdávať.
zdroj : FB

Čo odkazuješ čitateľom vkport.sk?

 • Ak má niekto nejaký sen a bojí sa ho zrealizovať, nech neváha a aj tak sa pustí do procesu realizácie. Príležitosti sa objavia počas cesty, len netreba sa báť, kritizovať vás budú aj tak.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa, veľa ďalších úspechov.

Predstavujeme Zoltána Šipoša

Doplnkové vzdelanie, kurzy, kempy a  semináre

2014 Osvedčenie I. stupňa trénerskej kvalifikácie vo volejbale

2016 Osvedčenie  športového maséra, Licencia klasickej masáže

2016 Seminár pre plážových volejbalových trénerov FTVŠ UK Bratislava, PeadDr. I.Prieložný

2018  Osvedčenie II. stupňa trénerskej kvalifikácie so špecializáciou volejbal

2017  Seminár pre plážových volejbalových trénerov I., Beach Club Patrónka BA, Jiří Polanský

2017  Seminár pre plážových volejbalových trénerov II. Beach Club Patrónka BA, Jiří Polanský

2017  Seminár pre plážových volejbalových trénerov III.Beach Club Patrónka BA, Jiří Polanský

2017  Víkendový beach kemp I. Beach Club Patrónka BA, hlavný tréner  Jiří Polanský

2017  Víkendový beach kemp II. Beach Club Patrónka BA,hlavný tréner  Jiří Polanský

2018  Víkendový beach kemp III. Beach Club Patrónka BA, hlavný tréner Jiří Polanský

2018  Seminár pre plážových volejbalových trénerov, Beach Draždiak BA, R. Nemec, P. Varga

2019  Seminár pre plážových volejbalových trénerov, Beach Draždiak BA, Martin Olejňák

2018  World Volleyball coach show, České Budějovice (ČR)

2019  World Volleyball coach show, Ostrava (ČR)

2017  Beach kemp v Taliansku-Lignano, 2 turnusy, hlavný tréner  Jiří Polanský

2018  Beach kemp v Taliansku-Lignano, 1 turnus,  hlavný tréner Jiří Polanský

2019  Beach kemp v Taliansku-Lignano, 3 turnusy, hlavný tréner Jiří Polanský

2019  Beach kemp v Turecku-Alanya s mládežníckou reprezentáciou dievčat U18, U20, tréner Peter Šafář 

2018  Volejbalový kemp mládeže v Luhačoviciach (ČR), Zdeněk Haník

2016  Predseda, tréner v plážovom volejbalovom klube MUSTANG, V. Kapušany

2018  Absolvent kurzu SPS I A,B základné cviky, v Košiciach. Špirálna stabilizácia chrbtice

Pracovné skúsenosti z oblasti baech volejbal

2014-2015      VK Michalovce, hlavný tréner – kadetky, oblasť východ

2015-2016      VK Michalovce, hlavný tréner – staršie žiačky, oblasť východ

2016-2017      VK Michalovce, hlavný tréner – kadetky, oblasť východ

2017-2018      VK Michalovce, hlavný tréner – kadetky, oblasť východ

2018-2019      VK Michalovce, asistent trénera – II.liga ženy, oblasť východ

2014-2020      Tréner mládežníckych družstiev v plážovom volejbale SR

2018-2019      Tréner reprezentačného družstva dievčat U18 v plážovom volejbale SR

2019-2020      Príprava vicemajsteriek Slovenska v plážovom volejbale do 18 rokov SR

Činnosť Mustang Veľké Kapušany budeme aj naďalej sledovať a informovať o dianí a veľmi a tešíme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na panel nástrojov