Film Ostrým nožom, ktorý prišiel do kín 21. februára je výzvou pre spoločnosť, aby sa zobudila (noizz.sk)

„Veľmi dôležité posolstvo filmu je správa, že človek, ktorý sa na Slovensku stane obeťou trestného činu, je vlastne občanom druhej kategórie.”

zdroj foto: noizz.sk

Dodnes nevyšetrená vražda jeho syna inšpirovala príbeh režiséra Teodora Kuhna. Jeden z najočakávanejších filmov roka prichádza od zajtra do slovenských kín vďaka distribučnej spoločnosti Continental film.

“Obeť a príbuzní nemajú právo na nič”

„Veľmi dôležité posolstvo filmu je správa, že človek, ktorý sa na Slovensku stane obeťou trestného činu, je vlastne občanom druhej kategórie. Páchateľ má nárok na obhajcu, páchateľ má nárok klamať, on môže odmietnuť detektor lži. Ale tá obeť alebo jej príbuzní v podstate nemajú právo na nič,“ povedal Daniel Tupý st.

„Ľudia si to možno neuvedomujú a uvedomia si to až vtedy, keď sa s niečím takým stretnú. Lenže vtedy už je neskoro. Mám pocit, že sa režisérovi podarilo celkom pekne spracovať tragický príbeh a zároveň poukázať na veci tak, ako sa dejú v našej spoločnosti,“ dodal.

Ostrým nožom rozpráva fiktívny príbeh Ľudovíta, ktorému neonacisti zavraždia syna. Z útoku sú obvinení štyria páchatelia, pre chybné rozhodnutie sudkyne sa však dostanú na slobodu.

Otec, odhodlaný odhaliť pravdu, sa púšťa do nevyrovnaného boja s nečinnou políciou, skorumpovaným súdnictvom aj vládnucou mafiou. Dokáže v takto prehnitom systéme vyhrať?

„Hoci, hrubý obraz je realita a detaily príbehu sú iné, film ukazuje, čo sa udialo a čo sa môže udiať, ak dovolíme, aby zlo v našej spoločnosti zvíťazilo,“ uviedol prezident Andrej Kiska po slávnostnej premiére filmu, kde sa osobne stretol s rodinou Daniela Tupého.

Boľavá rana spoločnosti

Keď ho zavraždili, bol režisér Teodor Kuhn približne v jeho veku a násilná smrť 21-ročného študenta, ktorá ani po 13 rokoch stále nie je vyšetrená, poznačila celú jeho generáciu.

Ostrým nožom má teraz ambíciu otvoriť túto boľavú ranu – jednu z najpálčivejších v dejinách moderného Slovenska a nastoliť celospoločenskú diskusiu o spravodlivosti.

„Každý deň sme boli s kamarátmi na skejtoch v Sade Janka Kráľa, iba pár desiatok metrov od miesta, kde Daniel zomrel. Veľakrát sme utekali pred „holými hlavami“, pre ktoré sme boli narkomani a anarchisti, aj keď sme sami poriadne nevedeli, čo tie slová znamenajú. Daniel Tupý mohol byť pokojne niektorý z mojich priateľov. A mohol som to byť aj ja,“ hovorí Teodor Kuhn, pre ktorého je Ostrým nožom celovečerný debut.

„Než som začal hovoriť svoj filmový príbeh, chcel som vedieť čo najviac o jeho skutočnom pozadí. O prípade viem až tak veľmi veľa, že sa mi stal akousi osobnou posadnutosťou,“ pokračuje s tým, že na filme pracoval od roku 2013.

„Keďže sme k téme chceli pristupovať zodpovedne, prvý rok sme sa najmä stretávali s ľuďmi a zisťovali, čo sa vlastne stalo. Málokto si dnes pamätá, že útok nebol mierený konkrétne na Daniela, ale na celú skupinu zabávajúcich sa študentov. Dobodaní boli v ten večer viacerí. Zhovárali sme sa teda s obeťami, s novinármi, lekármi, znalcami, právnikmi, ale aj vagabundami. Bol som napríklad osobne pri tom, keď si šéf organizovanej skupiny Juraj Ondrejčák, zvaný Piťo, vypočul svoj rozsudok,“ opisuje režisér, ktorý sa niekoľko ráz sa stretol aj s rodinou Daniela Tupého.

„Stretnutie s rodičmi Daniela Tupého bolo pre mňa vždy momentom pokory a úcty. Myslím, že im každý dlžíme jedno prepáčte, že im dlžíme päť miliónov prepáčte. Tento film je moje osobné prepáčte,“ dodal.

Hlavnú postavu filmového otca stvárnil Roman Luknár, matku zavraždeného chlapca zahrala Ela Lehotská, v úlohe syna vystupuje Dávid Hartl. V ďalších postavách sa predstavia aj Miroslav Krobot, Marián Mitaš, Táňa Radeva, Jana Oľhová či rapperi Moloch Vlavo a MOMO.

Titulnú pieseň k filmu skomponovala a naspievala Jana Kirschner. Skladba Dunaj svojim textom, melódiou aj atmosférou citlivo dopĺňa snímku a vo filme má dôležité miesto – stáva sa súčasťou príbehu. „Je umiestnená v scéne, z ktorej ma dodnes pri pozeraní mrazí,“ prezradil Teodor Kuhn.

Okrem klasických plagátov a bilboardov si tvorcovia počas kampane na film prichystali aj jednu špecialitu. Na bratislavskej autobusovej zástavke Zochova nainštalovali skutočnú zakrvavenú košeľu s maturantskou stužkou.

Prezident SR Andrej Kiska na premiére filmu Ostrým nožom povedal:

Veľa hovoríme o tom, že potrebujeme vrátiť dôveru ľudí v náš štát, v spravodlivosť. Niektorí ľudia už asi túto dôveru nezískajú nikdy. Povedal po premiére nového slovenského filmu Ostrým nožom, inšpirovanom doposiaľ nevyriešeným prípadom vraždy Daniela Tupého z roku 2005, prezident Andrej Kiska. Na slávnostnom uvedení snímky v stredu 6. februára v Bratislave sa prezident stretol aj s rodičmi a bratom zavraždeného vysokoškolského študenta.

“Tento príbeh toho, ako arogancia štátnej moci, jej zneužívanie, čo všetko sa udialo, aby sa zabránilo vyšetreniu vraždy, je čosi strašné,”  komentoval Kiska príbeh otca, ktorému zavraždia syna a ani po rokoch sa nedokáže dovolať pravdy. Dlhometrážny hraný film s podtitulom “Každá generácia má svoju obeť” priniesol na plátna kín mladý autor Teodor Kuhn, pre ktorého je Ostrým nožom celovečerným debutom. Jeho ambíciou bolo otvoriť boľavú ranu – jednu z najpálčivejších v dejinách moderného Slovenska.

“Prípad neobjasnenej smrti nevinného chlapca je totiž symptomatický pre problémy našej spoločnosti,” hovorí režisér, ktorého film na pozadí emotívne silného príbehu otvára spoločenskú diskusiu na tému spravodlivosti a jej dostupnosti pre bežného neprivilegovaného občana. Kuhn sa rozhodol celý príbeh posadiť do roviny fikcie. Ako uvádza, vo filme sa tak miešajú scény, ktoré sú 100-percentným prepisom reality so scénami, ktoré sa nikdy nestali, alebo sa stali v iných prípadoch.

“Máme tri historicky ťažké momenty – Remiáš, Daniel Tupý a teraz je to Janko Kuciak a Martina Kušnírová, a verím, že sa veci teraz pohnú, na čo tak všetci čakáme,” podčiarkol Kiska. Prezident verí, že prípad vraždy novinára a jeho snúbenice sa pohne: “A že budeme mať výsledky a začneme vracať dôveru v štát, musíme to spraviť. Ak tú dôveru nevrátime, ak sa veci nebudú vyšetrovať a nedotiahnu do konca, extrémizmus nám bude rásť, zlo bude v našej spoločnosti rásť.”

V Michalovciach si ho môžete najbližšie v kine Centrum v MsKs pozrieť 03.03.2019 o 19:30 hod.

Zdroj: noizz.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na panel nástrojov