Rýchla správa-,,Parkovisko – Poliklinika,,.Vypracovaná štúdia v štádiu riešenia zámeru.

Prvé 3 dni v týždni sme sa venovali stavebným činnostiam. Na záver týždňa si vyberáme  dopravu v meste. V trocha odľahčenom štýle.

Každý motorista pozná výrok J.Castleho, ktorý znie: “Každé miesto, ktoré za niečo stojí, má problém s parkovaním.”

Tento výrok si motoristi môžu vysvetľovať  ako šíriace sa vtipy o Chuckovi  Norrisovi, ale v zásade platí, že výrok je používaný  veľmi často .

Uprimne, ešte žiadne mesto (ani) na Slovensku  problémy s parkovaním nevyriešilo, stále ide iba o pár úspešných riešení, ktoré odbremenia isté nazvime ich frekventované časti a pomôžu tým skupine obyvateľov, ktorí sa v týchto častiach zdržiavajú.

Iste, téma parkovania a križovatiek je najobľúbenejším marketingovým ťahom pred voľbami. Sú ale tzv. ,,obecní  politici,, kúzelníci?

Nie, nie sú, ale myšlienka, ktorá slúži ako dobrý predvolebný ťah je pre voličov “Top 1”.

V krátkosti:

Nemôžete sa postaviť na cestu, nakresliť si okolo seba kruháč, osekať zavadzajúce chodníky a vybudovať parkovisko. Pretože čo urobíte s  vlastníckymi vzťahmi k pozemkom, ak vlastníkom nie je mesto? Bude ,,Vaša ,,stavba zodpovedať každému druhu dopravy? atď. Predstavy sú stále diamentrálne odlišné od skutočností. Treba k nim pristupovať úplne inak, inou cestou. Zodpovedne, nie iba marketingom. Tieto myšlienky sú iba ochutnávkou zajtrajších rýchlych správ – na tému generel dopravy a generel zelene v našom meste.

Dnes sa budeme venovať pripravenej štúdie, ktorá je v štádiu ďalšieho riešenia, primátor mesta Veĺké Kapušany Peter Petrikán chystá jednanie s riaditeľom Polikliniky n.o a núka sa nám jedno možné (asi aj jediné)  riešenie parkovania v našom meste pri Poliklinike. 

Priznajme si úprimne, oveľa viac nás trápia parkovacie miesta, ako plynulosť dopravy, pretože tá nie je až tak kritická.

Zo všetkých parkovacích miest je najprioritnejšie parkovanie pred Poliklinikou. Dôvody určite nemusíme uvádzať. Denne sa tam pohybuje a stretáva skupina najviac problémová, čo sa týka mobility a vyššieho veku.

Preto je topkou z palety parkovísk. Je kritická, ako všade inde pred zdravotníckymi zariadeniami napr. v Mi,  v Kráľovskom Chlmci, v Tv, v Ke.

Vedenie mesta má z tejto situácie hlavu v smútku veľmi dlhý čas.  

Všetci  poznáme terén pred Poliklinikou, poznáme vlastnícke práva,  sme si vedomí toho, že  pred Poliklinikou sa nedá vyčarovať viac parkovacích miest .

Napriek tomu, po intenzívnom pátraní ,hľadaní možností, reálne kontúry nadobudla myšlienka postavenia parkoviska za budovou, ktorá je sídlom zubárov  na  pozemku vlastníka  Poliklinika Veľké Kapušany, n.o..  Rozšírenie parkovacích možností zdravotníckeho zariadenia by sa udialo vybudovaním parkoviska na  pozemku vlastníka Poliklinika.   

Celý zámer je z jari 2018. Teraz dokončené štúdie, budú pokračovať riešením situácie a ponúkajú 45 miest pre osobné automobily a 2 pre imobilných občanov.

Vybudovanie parkoviska by malo byť riešené z vlastných zdrojov mesta, v rozpočte na rok 2019 sa zatiaľ s parkoviskom neuvažovalo, čo sa však môže zmeniť v závislosti od jednania a následne od hlasovania poslancov.

Vtedy, keď sa zmení budú môcť poslanci hlasovať za, alebo proti parkovisku. Ak zahlasujú za, rozhodnú aj o cene výstavby. Tá sa odhadom môže pohybovať v závislosti od povrchovej úpravy približne od  20 000, eur- (štrkodrva) až 50 000,eur- (zámková dlažba alebo asfalt).

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na panel nástrojov