Táto doba by mala byť dobou lán. Takých pevných, horolezeckých…

Akúsi zvláštnu sentimentálnu hodnotu majú tieto dni. Krátia sa, blíži sa Sviatok zosnulých. Spomíname, rozjímame…

Všetci sme už unavení. Aj z Covid-u. Ale! Nám sa pár mesiacov zdá, že okrem unavených ľudí pribúdajú aj namosúrení a zamračení a kričiaci. A spolu s nimi aj krivdy a krivdičky, ktoré v nich roky bujneli a ktoré chcú ďalej pestovať a so sebou ťahať aj iných. 

Nás, ale nebavia. Nebaví nás fúkať “bibinká,” ktoré si môžu dospelí ľudia ošetriť sami. Alebo ktoré si môžu dať ošetriť inde. Možno aj na inom mieste, hoci aj v inom štáte. Možno aj tam, odkiaľ sa sem po dlhých rokoch vrátili. Ak tu, u nás nenachádzajú liek a pokoj.

Dva roky sa okolo nás výborne baví smrť

Dva roky sa okolo nás výborne baví smrť. Predpovede nie sú pozitívne. Niektorí budú viac hladní a nebudú mať na elektrinu. A preto si nemyslíme, že je toto vhodná doba pre zduté, do hrude bijúce sa mimózy. Nie je to doba pre tých, ktorí si o sebe myslia, že ja som viac a ja som lepší a len ja som ten ozajstný a pravý a preto mám právo na čokoľvek. Aj provokovať.

Táto doba by mala byť dobou lán. Takých pevných, horolezeckých. Na ktoré sa môžeme uviazať a iní nás budú istiť. Takých lán, ktorých sa môžeme držať spolu. Bez ohľadu na to, kto akej je národnosti, alebo vierovyznania.

“Pomstychtiví a ješitní ľudia, do seba zahľadení egoisti sú v tejto dobe otras. Ale ak niekomu tieto vlastnosti zatemňujú úplne mozog a úsudok, tak je to dosť zlé,“ napísal raz jeden náš známy. Dlho sme si mysleli, že je kuchár. V diplomatických kruhoch ho však volajú Vaša Excelencia.

Na svojich cestách zvykne spomínať aj rozhovor s vladárom, ktorý by rád dlho a šťastne vládol jednému vyvolenému národu. Ale ten vladár je vraj ako tá myš v smotane. A rovnako aj tí, ktorí sa v tej kotline vezú na jeho chrbte spolu s ním. O čo ide? Veľa myšiek spadne do smotany a utopí sa. Ale vladár a ´tie na vladárovom chrbte to berú ako príležitosť a kopú nohami, až kým sa zo smotany nestane maslo. Pretože maslo, znamená viac peňazí.

My sme radi, že nepotrebujeme ani smotanu, ani maslo. Stačí nám lano. Pevné a súdržné. A sme radi, že sa ho držíte spolu s nami a že sa na neho nebojíte ani naviazať. Lano je zdá sa viac, ako smotana…

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na panel nástrojov