Za znovuzavedenie vlakovej dopravy na trati Bánovce nad Ondavou-Veľké Kapušany lobuje primátor mesta a 16 starostov okolitých obcí

Združenie miest a obcí Použia dňa 24. marca 2021 listom požiadalo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR o znovuzavedenie vlakovej dopravy na trase Bánovce nad Ondavou a Veľké Kapušany.

Združenie miest a obcí Použia je regionálny združením, ktoré je súčasťou štruktúry ZMOS. Združenie miest a obcí Použia združuje Mesto Veľké Kapušany a 16 okolitých obcí. V rámci funkčného obdobia deleguje  zástupcu do Rady ZMOS a na výročný snem. Prostredníctvom zástupcu predkladá iniciatívne návrhy a požiadavky orgánom ZMOS, ktorý združuje 2784 samospráv. Združenie miest a obcí Slovenska bolo založené na obhajobu spoločných oprávnených záujmov a presadzovanie potrieb svojich členov, teda miest, obcí, čo zároveň znamená, že jeho úlohou nie je vstupovať do riešenia individuálnych problémov jednotlivých členských miest a obcí. 

Obsah listu, ktorý bol adresovaný priamo do rúk ministra Andreja Doležala prinášame v plnom znení:

Vážený pán minister !

Združeniu mesta a obcí Použia (ďalej len „ZMOP“) po dlhoročných intervenciách na podnet Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR pod vedením p. ministra Arpáda Érseka v roku 2019 sa podarilo dosiahnuť, že ŽSR po dlhých rokoch obnovilo vlakové spojenie medzi Veľkými Kapušanmi a Bánovcami nad Ondavou. ZMOP pokladalo vtedy toto rozhodnutie za správne a spravodlivé, pokladalo to za naplnenie si dlhoročných túžob a želaní občanov tohto mnohonásobne znevýhodneného regiónu.  Žiaľ, táto spokojnosť netrvala dlho, v marci 2021 sme s hlbokým poľutovaním prijali rozhodnutie o opätovnom zrušení uvedeného vlakového spojenia.
Sme si vedomí, že spoje medzi Veľkými Kapušanmi a Bánovcami nad Ondavou neboli vždy rentabilné a museli byť dotované z prostriedkov štátneho rozpočtu, avšak zrušiť tento spoj na základe štatistických ukazovateľov z pandémiou postihnutého obdobia, keď študentom bolo znemožnené prezenčná forma štúdia a pracujúcim nariadený homeoffice, považujeme za nesystémové a nesprávne rozhodnutie.
Skúsenosti občanov Použia nenechajú zabudnúť na problémy, ktoré im rozhodnutie o zastavení železničnej dopravy v minulosti spôsobilo, pričom všetky alternatívy zavedené na kompenzáciu tohto výpadku sa ukázali ako neefektívne a strpčovali život všetkým, ktorých sa to týkalo. S poľutovaním musíme skonštatovať, že v súčasnosti tento neželaný stav sa opätovne vracia a opätovne vyvoláva nervozitu a nevôľu občanov.
Dôkazom toho je aj tento list, s ktorým sa na Vás s úctou obraciame vo viere, že naše snaženie padne na úrodnú pôdu a s ohľadom na vyššie vymenované dôvody v konečnom dôsledku povedie k sprevádzkovaniu osobnej dopravy na uvedenej trati.


S úctou

(Podpisy primátora a starostov; pečiatky mesta a obcí)
p. Elemér Jakab Veľké Raškovce
PaedDr. Peter Petrikán Veľké Kapušany
p. Ľudovít Tóth Veľké Slemence
p. Alexander Takács Ptrukša
p. Erika Lakatošová Ruská
Bc. Lýdia Czapová Maťovské Vojkovce
p. Lórant Juhász Budince
p. Tibor Varga Kapušianske Kľačany
p. Vincent Hajdók Čičarovce
p. Jolana Žeňuchová Malé Raškovce
p. Štefan Czinke Vojany
p. Tibor Jasovský Drahňov
p. Árpád Csuri Oborín
p. Ladislav Kohút Zemplínske Kopčany
p. Július Tamaška Krišovská Liesková
p. Attila Zsiró Beša
p. Štefan Šipoš Ižkovce

Zdroj: www.vkapusany.sk

Na 13. zasadnutí MsZ v rámci diskusie sa znovuzavedeniu vlakovej dopravy a znovuzriadeniu pobočky VŠZP venoval aj poslanec MsZ Mihók Gábor. Viac kliknutím na :

13. zasadnutie Mestského zastupiteľstva sa uskutočnilo dňa 17.03.2021

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na panel nástrojov