15. marec – maďarský národný sviatok revolúcie a boja za slobodu v rokoch 1848-49

V roku 1848 vypukla v Uhorsku revolúcia proti polofeudálnym pomerom v krajine. Udalosti sa začali revolučným snemom v Prešporku (Bratislave), kde Uhorský snem prijal zákony na modernizáciu, liberalizáciu a demokratizáciu krajiny a vymenoval prvú uhorskú vládu zodpovednú Snemu.

15. marca vypuklo v Pešti spontánne ľudové zhromaždenie na podporu revolúcie vedené „marcovými mladíkmi“, najznámejším z nich bol básnik Sándor Petőfi. Sformulovali revolučné požiadavky, takzvaných 12 bodov (viď. obrázok), a predniesli ich pred veľkým davom pred národným múzeom. 15. marec je tradičným dňom vypuknutia revolúcie, hoci revolučný snem zasadal už skôr a k vojenskému konfliktu s cisárskym dvorom došlo až v septembri.

2014-03-14_11-58

15. marec je štátnym sviatkom v Maďarsku, zároveň národným sviatkom, ktorý oslavujú všetci Maďari žijúci aj mimo Maďarska.

Revolúcia prebiehala na celom území Uhorska, vrátane súčasného Slovenska, ktoré ako samostatná krajina vtedy neexistovala, bola integrálnou súčasťou Uhorska. Práve k súčasnému Slovensku sa viažu viaceré významné udalosti revolúcie, od jej začiatku, zasadnutia revolučného snemu v Prešporku-Bratislave, až do konca, do kapitulácie poslednej pevnosti revolučnej armády, Komárna. Počas celej revolúcie prebiehali na tzv. Hornej Zemi (Felvidéku) viaceré dôležité ofenzívy zúčastnených armád, a došlo k viacerým významným bitkám. Maďari žijúci na Slovensku považujú revolúciu aj za svoju, majú k nej vzťah, a preto ju každý rok oslavujú vo viacerých obciach južného Slovenska. Veľa obcí, vrátane slovenských, má pamätníky revolúcie.

12 pontČO ŽIADA MAĎARSKÝ NÁROD.

Nech je mier, sloboda, porozumenie.
1. Prajeme si slobodu tlače, zrušenie cenzúry.
2. Zodpovedné ministerstvo v Budapešti.
3. Ročne snemovňu v Pešti.
4. Rovnosť pred zákonom v občianskom aj náboženskom ohľade.
5. Zriadenie národnej gardy.
6. Všeobecné zdanenie.
7. Zrušenie poddanstva.
8. Ustanovenie súdnej poroty, zastúpenie na základe rovnosti.
9. Založenie národnej banky.
10. Prísaha vojakov na ústavu, nech maďarských vojakov neodnesú do zahraničia, zahraničných vojakov nech odvezú od nás.
11. Oslobodenie politických väzňov.
12. Vytvorenie personálnej únie.
ROVNOSŤ, SLOBODA, BRATSTVO!

Zdroj:  madari.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na panel nástrojov