Krvavý október 56, keď Maďari za snahu o vymanenie sa z područia Sovietov tvrdo zaplatili. Viete o tom, že v našom meste je Pamätná izba 56.? 56-os emlékszoba Nagykaposon.

Maďarská revolúcia proti komunistickej vláde sa začala pred 65 rokmi.

Kronika mesta Veľké Kapušany. 1956:

Od juhu, od maďarských hraníc bolo počuť dunenie kanónov. Maďarské udalosti tohto roku- maďarská kontrarevolúcia– nemala nijaký vplyv na udalosti v našom meste. 

Dnes 23. októbra  si u viacerých svojich priateľoch maďarskej národnosti na Fb všimnete odkazy na rok 1956 .O čo vlastne ide? Na čo spomínajú? Čo sa udialo?

 Pred 65 rokmi vypuklo v Maďarsku ľudové povstanie, ktoré sa pokúsilo zvrhnúť komunistický režim a vymaniť krajinu zo sovietskeho zovretia. Zahynuli tisíce ľudí. Do ulíc vyšli tanky. Sovietske. Začali strieľať. Do pracujúcich. Do občanov spriatelenej krajiny. Do budovateľov proletárskeho internacionalizmu. Do ľudí. Po celom Maďarsku ich nakoniec padlo nie menej ako 5000. Po revolúcií asi 200 000 občanov emigrovalo na západ.

Dátum:  23. 10. 1956 – 10. 11. 1956
Výsledok: potlačenie revolúcie vojskami ZSSR

V auguste 1968 sa do Československa vrátili sovietske tanky. Pozval ich Vasil Biľak a ďalší členovia komunistického vedenia obávajúci sa o budúcnosť socializmu v našej krajine. Keby boli ľudia v našej republike presne informovaní, čo sa stalo v Maďarsku v roku 1956 , rok 1968 by v našej republike určite vyzeral ináč.

Maďarský Vasil Biľak sa volá Ernő Gerő. Mal to jednoduchšie. Červená armáda bola v Maďarsku stále prítomná. Už v prvý deň povstania požiadal jej velenie o vojenskú pomoc pri potlačení kontrarevolučnej vzbury. Sovietske tanky vošli do Budapešti 23. októbra 1956 neskoro večer. Predpoklad zvládnutia situácie bol postavený na tom, že bude stačiť demonštrácia sily. No už nasledujúceho dňa sa stretli s ozbrojeným odporom. Boj proti stalinizmu sa dostal do polohy národooslobodzovacieho boja.

Tajný odchádza so zdvihnutými rukami od skupiny povstalcov, ktorí zabili dvoch ďalších tajných (dole vľavo a vpravo), v Budapešti na snímke z októbra 1956. Povstanie sa začalo 23.okóbra 1956 demonštráciami proti stalinistickému režimu a o 11 dní ho potlačili sovietske tanky. Zahynulo v ňom okolo 2500 ľudí a 200 000 ľudí odišlo do emigrácie.Foto: TASR/AP

 Čím viac sa  darilo Maďarom od roku 1952 odpútavať sa od moskovského kurzu, tým väčšie napätie to doma i v Kremli vyvolávalo. Reprezentantom stalinskej línie bol najvyšší predstaviteľ MSP (Strany maďarských pracujúcich) Mátyás Rákosi, stelesnením demokratizačných snáh zase predseda vlády Imre Nagy. Jeho úsilie prehlbovať demokratizačné reformy však netrvalo dlho a stalinisticky naformátovaným vedením bol vylúčený zo strany a zbavený všetkých funkcií, odsúdený a popravený.

Paralelne s touto líniou Maďarsku na jeseň 1956 sa sprísňovali kritériá, predovšetkým triedne, na prijímanie študentov  škôl. Potomok pracujúceho inteligenta, teda lekára, právnika, vedca, ekonóma, ale aj súkromne hospodáriaceho roľníka mohol byť na vysokoškolské štúdium prijatý, len ak predtým aspoň dva roky vykonával robotnícke povolanie. Deti proletárov a družstevných roľníkov mali všade absolútnu prednosť. Triedny numerus clausus sa tak zostroval a popri tom prebiehali čistky, ktorých obeťami sa stali študenti, učitelia a akademickí funkcionári označení za iniciátorov protisocialistických postojov vyprovokovaných maďarskou kontrarevolúciou.

Kto bol Imre Nagy?

Maďarský premiér Imre Nagy prednáša prejav v rozhlasovom vysielaní počas protikomunistického povstania 2.novembra 1956.Foto: TASR/AP

Imre Nagy bol maďarský komunistický politik a premiér. Je významnou postavou maďarských dejín 20. storočia. Počas Maďarského povstania v roku 1956 sa postavil na stranu povstalcov a vyhlásil neutralitu Maďarska. O dva roky neskôr bol odsúdený za zradu a popravený obesením. Na naliehanie samotného Jánosa Kádara bol Imre Nagy popravený.
 Po potlačení povstania komunisti utvorili vládu Jánosa Kádara. Maďarskí komunisti vedeli, že keď nechajú hrdinu roku 1956  Imreho Nagya verejne pochovať, do ulíc vyjdú davy. Tie napokon aj tak  v júni 1989 otriasli celým režimom.

Nagyov hrob bol záhadou.

Komunisti sa snažili zničiť pamiatku na obžalovaných. Telá premiestňovali tak dlho, až sami zabudli, kde vlastne ležia. Nagya popravili s dvomi druhmi 16. júna 1958, ďalší dvaja jeho spolupracovníci zomreli už skôr. Režim sa ich snažil aj po smrti ponížiť a zničiť každú pamiatku na nich.

Päť tiel najprv pochovali na dvore väznice a miesto zaviezli smeťami.

V roku 1961 však telá vykopali, zabalili do dechtového papiera a opäť zakopali na mieste, kam pochovali väčšinu popravených po roku 1956 – na slávnu parcelu 301 ležiacu v najvzdialenejšom rohu obrovského budapeštianskeho cintorína Újközetemető.

Presnejšie: Na úsvite 16. júna 1958, po poprave, boli telá Imre Nagya, Pála Malétera a Miklósa Gimesa uložené do rakvy a zakopané na pešom nádvorí budapeštianskej národnej väznice. Vyradený nábytok a limlom boli hodené na zakopanú jamu. 24. februára 1961 boli rakvy tajne vykopané, okolo nich bol navinutý dechtový drôt a prenesený na pozemok 301 susednej Újköztemető, kde boli opäť pochované pod falošnými menami (pod krycím menom Imre Nagy „Borbíró Piroska“).

V tomto zámerne neudržiavanom kúte, vzdialenom od hlavného vchodu cintorína viac ako tri kilometre, pod bujnou vegetáciou odpočívali popravení skoro tridsať rokov.

Problémom bolo len nájdenie pozostatkov. Narazilo naň aj komunistické vedenie, ktoré sa na jar roku 1988 rozhodlo, že rodine popravených povolí svojich blízkych znovu slušne pochovať. Ale len v prísne rodinnom kruhu.

Vysvitlo však, že ani na ministerstve vnútra nevedia, kde presne ležia. Policajný úradník poverený hroby lokalizovať nakoniec našiel po dlhom pátraní v archívoch ministerstva niektoré stopy v prísne tajnej zložke s príznačným menom Osie hniezdo.

Podľa nich a s pomocou starších hrobárov cintorína na parcele 301 určili miesta, kde by mali ležať Nagy a jeho druhovia.

 
MTI Fotó: T. Asztalos Zoltán

Spomienky úradníka a ďalších účastníkov i množstvo dobových dokumentov zverejnil  historický Ústav 56 na svojej internetovej stránke. Slávnostný pohreb Imreho Nagya a jeho druhov až 16. júna 1989 je dnes považovaný za koniec komunistického režimu v Maďarsku. V tom čase ležal človek, ktorý niesol osobnú zodpovednosť za jeho smrť- čiže János Kádar v kóme v nemocnici.

Nagy Imre radiobeszéde 1956. november 4. (magyar, német)- jeho posledný prejav smerom k národu

Pamätná izba 56. vo Veľkých Kapušanoch.

56-os emlékszoba Nagykaposon.

 Aktivity, akcie, projekty Maďarského domu (Združenia Veľké Kapušany a okolie/Nagykapos és Vidéke Társulás) na ulici Čepeľ sme Vám zvykli postupne predstavovať. Dnes Vám prezradíme, že v jeho útrobách žije aj Pamätná izba venovaná udalostiam roku 56. O dôvod viac navštíviť Maďarský dom, ktorý si možno  niektorí mýlne predstavujete, že je vymedzený iba pre obyvateľov maďarskej národnosti. Omyl. Má napr.  múzeum v meste, ale aj neskutočnú knižnicu so starými knihami. Tržnicu mnohí poznáte a tiež sme Vás nedávno informovali o projekte, ktorý na  prinesie aktivity pre celé mesto. Skrýva aj ďalšie poklady, ktoré Vám priblížime.
 
V pamätnej miestnosti 56 predstavujú udalosti spred 65 rokov v Maďarsku  predovšetkým vizuálnymi prvkami, ktoré oslovujú mladú generáciu.
Návštevníkov  informujú aj tradičné bilboardy o vtedajších udalostiach, premietajú  filmy, ale hrajú aj slávny rozhlasový prejav mučeníka Imre Nagya. V sále sa okrem zoznamu obetí revolúcie nachádza aj báseň Sándora Máraiho Anjel z nebies, ako aj  aspekty vojny za nezávislosť, napríklad vtedajšia tlač.

Návštevníci môžu v krátkosti opísať svoje pocity a zážitky z pamätného miesta na špeciálnej „výveske“. Pamätná izba 56. bola dokončená v roku 2017 v rámci výzvy na predkladanie návrhov Maďarského roku slobody Pride Point vyhlásenej pri príležitosti 60. výročia revolúcie v roku 1956 .

Az 56-os emlékszoba, az 1956-os forradalom 60. évfordulója alkalmából meghirdetett Magyar Szabadság Éve Büszkeségpont pályázati felhívása keretében készült el 2017-ben.

Az emlékszobában elsősorban a fiatal generációt megszólító látványelemekkel mutatjuk be a 60 évvel ezelőtti eseményeket. A Nagykaposi Büszkeségpont látogatóit hagyományos tablók is tájékoztatják az akkori eseményekről, kivetítőn korabeli filmfelvételeket vetítünk, de lejátsszuk Nagy Imre mártír miniszterelnök híres rádióbeszédét is. A teremben a forradalom áldozatainak névsora mellett Márai Sándor Mennyből az angyal című verse is megtalálható, valamint a szabadságharc felvidéki vonatkozásairól – például korabeli sajtóvisszhangjáról – is képet kaphatnak.
A látogatók egy speciális “üzenőfalra” röviden leírhatják az emlékhellyel kapcsolatos érzéseiket, élményeiket.

wikipedia.sk

teraz.sk

topky.sk

dennikn.sk

valka.cz

svet.sme.sk

rev.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na panel nástrojov