Pôvod Halloweenu (keltského Samhainu), Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých a ROZDIELY.

Keď jeden sviatok mal nahradiť ten druhý pohanský, ale nakoniec ostali obidva.

Čo je to vlastne Halloween, kedy sa oslavuje a kde vznikol? Pripisuje sa mu zlý príklad z Ameriky a pod.

V posledných rokoch sa u nás však oslavuje aj sviatok, ktorý nie je až taký tradičný, typický. Halloween.

Halloween je už v Európe pomerne zaužívaný a vďaka globalizácií ho poznajú na celom svete. Na Slovensku sa stále polemizuje nad tým, či by sa tento zvyk mal u nás oslavovať. Málokto ale vie, kde vlastne vznikol.

Na strane druhej oslava Halloweenu je obľúbenou akciou našich detí v školách , tiež dospelých. 

Skúsme ľudia zaujať zhovievavý nadhľad na naše deti a nehľadať zlo všade tam, kde nie je.

Halloween má svoje korene práve v Európe.

Napriek tomu, že sviatok Halloween  sa v posledných rokoch  rozšíril  do celého sveta z USA –   etnologickým pohľadom  pôvod Halloweenu  nie je v USA.  Najčastejšie sa pripisuje starým Keltom, ktorí takto oslavovali koniec leta a príchod zimy. Verili, že počas poslednej októbrovej noci sa vracajú duše mŕtvych do nášho sveta a potulujú sa medzi nami. Práve preto im prinášali rôzne dary a chránili sa pred nimi zapáleným ohňom. Tiež sa maskovali strašidelnými maskami, aby zmiatli zlých duchov. V túto noc si tiež zvykli rozprávať strašidelné príbehy, ktoré však museli mať pozitívny obsah, aby si mŕtvi nevzali živých do záhrobia. 

Má súvis s európskymi pastiermi. 

V keltskom Samhaine sa v tomto období   pastieri so svojimi stádami vracali domov, pretože sa končili teplé dni. Keďže sa po krajine pohybovali v čase Samhainu, keď podľa nich boli aktívni duchovia a elfovia, ktorí im mohli uškodiť, začierňovali si tváre a kabáty si obliekali naruby. Do USA sa Halloween dostal s prisťahovalcami z Írska a Škótska. Bolo to počas hladomoru v 19. storočí, kedy prišla na nový kontinent veľká časť populácie z Veľkej Británie. Pomerne rýchlo sa rozšíril po celej Severnej Amerike a časom sa zmodernizoval a komercionalizoval. Dnes ho už poznáme v podobe strašidelne ozdobených domov, vyrezávaných tekvíc so sviečkou a v maskách oblečených detí. Tie chodia od domu k domu a dostávajú od ľudí sladkosti alebo peniaze.

 Sviatok všetkých svätých 1. novembra sa v kresťanskej cirkvi slávi od 8. storočia. Jeho zmyslom je pripomenúť si svätých, všetky sväté duše, známe aj neznáme. Sviatok sa začal oslavovať v Anglicku a Írsku, až neskôr sa rozšíril aj do iných krajín. Mal nahradiť PRÁVE  keltský sviatok Samhain, ktorý bol jedným z najdôležitejších v keltskom kalendári, išlo o začiatok nového roka

Presnejšie:

V roku 837 pápež Gregor IV. vyhlásil, že tento pohanský sviatok bude patriť aj v kresťanskej cirkvi mŕtvym. Tak sa z 1. novembra stal Sviatok všetkých svätých a nasledujúci deň bol vyhlásený za deň Pamiatky zosnulým.  

Cirkev ho nakoniec vlastnými zvykmi naozaj nahradila a neskôr k nemu pridala aj druhý sviatok, Pamiatku zosnulých.

Halloween  je spojený s vyrezávanými tekvicami a s prezliekaním sa do rôznych masiek. Americké deti počas neho chodia od domu k domu a zbierajú sladkosti. 

 Nevyvolávajú zlých duchov, neoslavujú zlých duchov.

Ani tie naše deti na školách a v škôlkach. Ak vezmete pôvod sviatkov, dokonca sa bránia voči zlým duchom.

Ľudkovia, žijeme v 21 storočí a nie v dobe temna a upaľovania čarodejníc.  Žijeme vedľa seba, naše deti slávia Halloween a neubližujú tým nikomu. Nepodliehajme konšpiráciam a ovplyvňovaniu, ktoré chce ľudí rozoštvať a vyvolať roztržky.

Koľkí z Vás máte ozdobené dvory tekvicami?

Vedeli ste o tom, že preskakovanie vatier na Jána súviselo so sexom napríklad?

Treba študovať aj históriu predtým, kým človek podľahne rôznym konšpiráciam.  

AKÉ SÚ NEBEZPEČENSTVÁ HALLOWEENU PRE NAŠE DETI? 

ŽIADNE

Nechajme naše deti byť, nikomu neubližujú .

Zdroj: Podľa etnologičky: Tatiany Bužekovej 
             finance.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na panel nástrojov