Rýchle správy – Copus Expo- Tirpák festivál.Projekt. Veľké Kapušany – Nyiregyháza.

Skôr narodení si určite pamätajú na veľkokapušianske Copus Expo, ktorý sa každoročne konal vo veľkej sále mestského úradu .

Prezentovali  sa na ňom ľudové remeslá, ale aj ovocinári a zeleninári.

Organizátorom Copus Expo bol p. Fuksz, magistrát aj Záujmové združenie právnických osôb pre rozvoj podnikania v regióne. Párkrát naň prispela aj Nadácia Új Kézfogás. Zúčastnili sa ho remeselníci zo Slovenska, Maďarska ale aj z Rumunska. Okrem svojich výrobkov predvádzali aj ukážky tradičných ľudových remesiel – tkáčstva, výroby hrncov, kováčstva, drevorezby, vyšívania, výroby bábik, ľudových hračiek, šitia krojov či výrobu korýt.

V roku 2006 Copus Expo navštívila aj ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová, ktorú zaujali tkané výrobky   šikovných  dôchodkýň  z neziskovej organizácie Domov, n. o. Tie ministerku obdarovali krásnou taškou.

TRADÍCIA OŽÍVA  vďaka spoločnému projektu  Mesta Veľké Kapušany a Mesta Nyiregyháza.

Nebude kopírovať   staré časy v prezentácií, ale bude rozšírený, bude iný, nakoľko aj doba odvtedy  pokročila, ponesie ale hrdo osvedčený názov Copus Expo.

Názov bude spojený – Copus Expo – Tirpák Festivál, nakoľko pôjde o spoločný projekt.

Tirpák festivál je rokmi osvedčený, prebiehajúci a tradícia Copus Expo sa prebúdza.

Prvýkrát na území nášho mesta sa predstavia na Lečo Feste 25. 26. a 27. augusta 2019.

Európske zoskupenie územnej spolupráce Via Carpatia s r.o. ako vedúci prijímateľ Strešných projektov Fondu malých projektov spolu s Košickým samosprávnym krajom a Széchenyi Programiroda Nonprofit Kft, partnermi Strešných projektov vyhlásili dňa 01. júna 2018 výzvu na predkladanie žiadostí o finančný príspevok pre malé projekty SKHU/ETA/1801.

Mesto Veľké Kapušany spolu s partnerským mestom Nyiregyháza podali spoločne projekt s názvom Výmenný kultúrny program medzi mestom Nyiregyháza a Veľké Kapušany za účelom rozvoja cezhraničného kultúrneho partnerstva a na zachovanie spoločných kultúrnych hodnôt (názov v  skratke CultDialogue).

V mesiaci január 2019 sme obdržali oznámenie EZUS Via Carpatia, v ktorom nás informovali, že náš spoločný projekt je úspešný a môžeme pristúpiť k podpísaniu Partnerskej dohody medzi mestom Nyiregyháza.

Vedúcim prijímateľom je mesto Nyiregyháza a partnerom projektu je Mesto Veľké Kapušany.

Celkové schválené finančné prostriedky pre Mesto Veľké Kapušany sú 26.037,87 Eur.

Cieľom projektu je posilniť sociálnu súdržnosť medzi slovensko-maďarskou hranicou prostredníctvom sprostredkovania spoločných kultúrnych hodnôt hlavne medzi mladými žijúcimi v pohraničných oblasti.

Aktivity projektu sú spoločné workshopy s miestnymi kultúrnymi organizáciami, ktoré sa uskutočnia v meste Veľké Kapušany a aj v meste Nyiregyháza, spoločne vypracovaný protokol o kultúrnych službách, spoločný kultúrny akčný plán a zorganizujú sa dve kultúrne výmenné podujatia v meste Veľké Kapušany s názvom Copus Expo a v meste Nyiregyháza Tirpák Festival.

Vďaka spoločným kultúrnym podujatiam (worshopy, výmenné podujatia) sa vytvoria úzke profesionálne vzťahy, partnerstvá medzi kultúrnymi organizáciami pôsobiacimi v obidvoch mestách. Posilní sa vzájomné porozumenie medzi ľuďmi žijúcimi v pohraničných regiónoch, sociálna súdržnosť, miestna identita, zlepší sa viditeľnosť a atraktívnosť pohraničného regiónu.

Bližšie informácie prinesieme po zasadnutí MsZ, alebo priebežne podľa vývoja.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na panel nástrojov