GVK – VEĽKÉ KAPUŠANY – DEŇ SÚŤAŽÍ
Autorom tohto príspevku je žiak 2. ročníka GVK – František Bačo
22. marca si ako každý rok mohli študenti gymnázia vo Veľkých Kapušanoch, aj so žiakmi – „deviatakmi“ Základných škôl vo Veľkých Kapušanoch zmerať vedomosti v rôznych predmetoch a témach zaujímavou a hravou formou.
Gymnázium vo Veľkých Kapušanoch, usporadúva túto súťaž každý rok a takouto netradičnou aktivitou motivuje svojich študentov za cieľom zlepšovať sa a prehlbovať svoje vedomosti.
So zaujímavou formou súťaže sa mohli stretnúť aj „deviataci základných škôl“, pretože súťaž bola netradičná a GVK, ako ľudovo voláme Gymnázium vo Veľkých Kapušanoch má svoju atmosféru. My študenti veríme, že pre mnohých z nich sa stane ich budúcou strednou školou. Zároveň mali možnosť stretnúť študentov, ktorí boli otvorení a s radosťou im odpovedali na otázky týkajúce sa štúdia, mimoškolských aktivít alebo iných vecí, ktoré deviatakov zaujímali.
Študenti súťažili v tímoch, pričom každá trieda si vytvorila trojčlenný tím na každú súťaž. Víťaz mohol byť iba jeden, ale všetci sme sa napokon zhodli v tom, že každý z nás vyniká v niečom inom a preto si aj každý súťažiaci vyberal predmet, ktorý ho najviac baví a v ktorom vyniká.
Súťažné disciplíny na slovenskom oddelení boli:
- Kvíz z biológie a chémie.
- Kvíz zo slovenského jazyka a literatúry.
- Kvíz z geografie.
- Kvíz z histórie a občianskej náuky.
- Kvíz z matematiky, fyziky a informatiky.
- Kvíz z anglického jazyka.
Súťažné disciplíny na maďarskom oddelení boli:
- Kvíz z anglického jazyka.
- Kvíz z matematiky, fyziky a informatiky.
- Anyanyelvi játékok.(Slovné hračky v materinskom jazyku(maďarskom)).
- Slovenčina hrou.
- Biológia és kémiai kvíz. (Kvíz z biológie a chémia).
- Utazás térben és időben. (Cestovanie v priestore a čase).
- Beugró (improvizációs játekok) – (Improvizačné hry).
Okrem vedomostí mohli študenti súťažiť aj v pingpongovom turnaji, ktorý napokon vyhral deviatak a máme radosť, pretože ako sme sa dozvedeli má v pláne pokračovať v štúdiu na Gymnáziu vo Veľkých Kapušanoch.
Na súťažiach sa objavili otázky typu:
- Do ktorej sústavy patrí Eustachova trubica (Biológia).
- Kde v ľudskom tele môžeme nájsť Selén (Chémia).
- Čo v preklade znamená druhé meno Júlia Galia Cézara (História).
- Ktorý štát ma viac obyvateľov Slovensko alebo Slovinsko?(Geografia).
- Má to štyri rohy, žiadne nohy a predsa to chodí, čo je to? (Slovenský jazyk).
Vedeli by ste odpovedať na tieto otázky?
Na konci dňa čakalo študentov vyhodnotenie a odovzdanie cien za prvé miesta a napokon vyhlásenie najlepšej triedy slovenského a maďarského oddelenia.
Za slovenské oddelenie vyhrala 4.A – najstarší študenti, ktorí nedávno písali internú časť maturitnej skúšky. Za maďarské oddelenie to bola trieda 2.B, ktorá musela využiť svoje teoretické vedomosti a praktické zručnosti, aby sa prebojovala až na najlepšiu triedu.
Gratulujem nielen víťazom, ale všetkým, ktorí sa niečo za tento deň naučili, pretože to je hlavný dôvod tejto aktivity. Najväčšia vďaka patrí však pedagógom, ktorí si na tomto dni dali záležať. Príprava súťaží sa robila po pracovnej dobe vo voľnom čase pedagógov, za čo im asi nikto neplatil, ale robili to s radosťou – asi ako na GVK všetko.
Dúfam, že táto zaujímavá a netradičná aktivita bude pokračovať ešte veľa rokov a zároveň dúfam, že táto akcia ukázala deviatakom pravú tvár GVK a otvorila im nové obzory, ak sa ešte nerozhodli kam na strednú školu.
Subjektívne by som hodnotil deviatakov len pozitívne, pretože je rozdiel spýtať sa otázku niekoho, kto z nej maturuje a niekoho, kto sa to ešte neučil.
Za najlepší bod dňa by som vybral radosť profesorov, keď videli, že ich študenti si pamätajú učivo z ich hodín.
Pridaj komentár