Eurofondový klondike na Tokaji. Podnikateľ vybabral so štátom.( aktuality.sk)

 
7fotiek v galérii
Zdroj: David Ištok/Aktuality.sk
 
Východoslovenský vinár Štefan Duč si dokázal tak zariadiť zmluvy, že aj keď prehrá súd, o svoj majetok nepríde. Navyše, na jeho machinácie sa poskladajú daňoví poplatníci.

Dá sa postaviť obrovské vinárstvo v lukratívnej Tokajskej oblasti za takmer 3 milióny eur z eurofondov a neskôr časť tohto majetku previesť na inú svoju firmu? A to aj v prípade, že podľa európskych vyšetrovateľov z OLAF-u bol tento projekt výrazne predražený a prišlo k subvenčnému podvodu?

V prípade kontroverzného podnikateľa Štefana Duča je to možné, pretože si našiel cestu, ako prejsť cez rozum ministerstvu pôdohospodárstva a Pôdohospodárske platobnej agentúre (PPA).

Moderný závod v Tokajskej oblasti

Východoslovenský biznismen Duč ešte v roku 2008 vybudoval moderný závod s názvom Vinárstvo Viničky v samom srdci Tokaja, na ktorý mu prispela únia 2,8 miliónmi eur.

Bruselskí vyšetrovatelia si ale na tento veľký projekt posvietili a po niekoľkomesačnej kontrole skonštatovali, že prišlo k subvenčnému podvodu.

Duč mal totiž umelo navyšovať ceny tovarov a služieb pri výstavbe vinárstva. Takto si mal prilepšiť o približne milión eur. 

Za to mu Špecializovaný súd v Banskej Bystrici vymeral zatiaľ neprávoplatne 11-ročný trest za mrežami a 100-tisícovú peňažnú pokutu.

 

Machinácie s pozemkami

Napriek možnému porušeniu zákona ale Duč nemusí prísť o žiadny majetok. A to nie je všetko. Ak by si peniaze nárokovala Európska únia, museli by ísť zo štátneho rozpočtu.  Poľnohospodárska platobná agentúra si ich totiž nijako nepostrážila.

Krátko potom, ako nabehli do Vinárstva Viničky vyšetrovatelia z OLAF-u, Duč previedol niekoľko pozemkov na svoju čerstvo založenú firmu Oremus Real (spoluvlastníkom bol aj jeho syn Tomáš pozn. red).

Túto pôdu si dal oceniť v októbri 2011 súdnym znalcom Jánom Špesom, ktorý vyčíslil ich celkovú hodnotu na 2,9 milióna eur. Teda o niečo väčšiu, ako bola dotácia z eurofondov (2,8 mil. eur).

 
Prevody majetku7fotiek v galérii
Prevody majetku Š. Duča
Zdroj: Aktuality.sk
 
 

Pochybný posudok

7
Zdroj: David Ištok/Aktuality.sk, reprofoto REGIO
 
Výsledok tohto posudku ale spochybnil bývalý znalec Štefan Čelovský. Ako povedal, celková hodnota prevedených pozemkov na spoločnosť Oremus Real bola o zhruba 1,7 milióna eur nižšia.

Čelovský skritizoval niektoré závery svojho kolegu. Špes napríklad v posudku napísal, že oplotenie pozemkov stojí na drevených stĺpikoch. V skutočnosti sú železobetónové.

Rovnako tak do hodnoty započítal aj použitie rôznych hnojív, pričom v posudku nie sú o tom žiadne doklady, ako napríklad faktúry za nákup.

Keď sme chceli Špesa konfrontovať s uvedenými nezrovnalosťami, vyjadrenie odmietol. Iba skonštatoval, že za svojimi závermi si stojí a na detaily si aj tak nepamätá. 

Dohoda s PPA

S týmto posudkom sa vybral Duč na PPA, kde si v novembri roku 2011 dohodol zámenu záložného práva, inak povedané previedol ručenie z jednej spoločnosti na druhú.

Tým pádom si odblokoval zábezpeku, ktorú mala pôdohospodárska agentúra zapísanú na majetok Vinárstva Viničky kvôli dotáciám z EÚ, pre prípad zneužitia či nedodržania zmluvných podmienok.

Zábezpeka tak prešla z Vinárstva Viničky na Oremus Real. Lenže podnikateľ so svojim synom v priebehu ďalšieho mesiaca tieto pozemky opäť previedol na Vinárstvo Viničky. Tým zároveň porušil zmluvné podmienky. 

Dučovci tak získali späť pod kontrolu svoju pôdu a na Vinárstve Viničky nemali žiadne ručenie. Záložné právo zostalo na spoločnosti Oremus Real, ktorá však po prevode nemala a ani už viac nemá žiadny majetok či peniaze na účtoch. 

Pár dní po týchto transakciách sa Duč so svojim synom zbavili aj svojich podielov v Oremus Real a firmu premenovali na Radius. Eseročka zostala úplne neaktívna a odvtedy ani nepodáva žiadne účtovné závierky do obchodného registra.

Konečný prevod

7
Jedno zo skrachovaných vinárstiev Štefana Duča
Zdroj: David Ištok/Aktuality.sk
 

Až nasledujúci rok v apríli OLAF poslal na Slovensko výsledky svojho vyšetrovania. V nich jasne skonštatoval subvenčný podvod, za čo dostal hlavný aktér neprávoplatný trest 11 rokov basy.

Ani to však nezastavilo východoslovenského podnikateľa, aby skončil so svojim vinárskym biznisom. Keďže pôvodné záložné právo už Vinárstvo Viničky neťažilo, rozhodol sa veľkú časť aktív preniesť na ďalšiu svoju vinársku spoločnosť – Hatfa Winery.

Ako vyplýva z katastra nehnuteľností, výrobné a skladové priestory, ktoré vybudoval z európskych peňazí, patria od začiatku roka už 2015 Hatfe Winery.

Duč tak v súčasnosti vlastní moderné vinárstvo, ktoré draho zaplatili európski daňoví poplatníci. Pritom sa nemusí obávať, že by o neho prišiel, keďže zabezpečovacie práva zostali na prázdnej firme bez majetku.

Štátu nezostalo nič

Európska únia bude tvrdo vyžadovať vrátenie všetkých zneužitých financií, tvrdí člen skupiny europoslancov Tomáš Zdechovský, ktorý s kolegami vlani kontroloval nehospodárne využívanie farmárskych dotácií na Slovensku.

Ak náš štát bude musieť vrátiť peniaze za predražený projekt Vinárstvo Viničky, ministerstvo pôdohospodárstva, respektíve Pôdohospodárska platobná agentúra nebude mať v zábezpeke žiaden majetok, čo by mohla speňažiť.

Duč odmieta komunikovať

7
Dom Štefana Duča v Trebišove
Zdroj: David Ištok/Aktuality.sk
 
Otázky sme chceli osobne položiť aj Dučovi, pretože na naše mailové žiadosti pred časom odmietol odpovedať. Navštívili sme ho doma v Trebišove na lukratívnej adrese. Býva v modernej vilovej časti mesta.

Keď sme sa blížili k jeho domu, práve z neho vychádzal neznámy muž. Opýtali sme sa ho, či je Štefan Duč doma. Na našu otázku odpovedal kladne, pričom rýchlo nastúpil do luxusného auta a odišiel.

Keď sme v dome zvonili, po dlhšom čakaní zareagovala jeho manželka. Povedala nám, že s manželom nemôžme hovoriť, pretože leží v posteli a nemôže vstávať.

Neskôr sme sa dozvedeli, že muž, ktorého sme zastihli pri odchode z Dučovho domu, bola jeho pravá ruka Pavol Takáč. V minulosti pracoval ako colník.

Odpovede sme nedostali ani od ministerstva pôdohospodárstva. A to aj napriek uisteniam, že ich pošlú do stredy (20.2.) do 12:00. 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na panel nástrojov