Používaním reflexných prvkov si chodci chránia vlastný život a zdravie (teraz.sk)

Reflexné prvky sú napríklad reflexná vesta, reflexné pásky a rôzne osvetlenie na ruku, na nohy, na čiapke, prilbe.

                                    foto zdroj : Polícia Slovenskej republiky

Novela zákona o cestnej premávke od nového roku so sebou priniesla novú povinnosť pre chodcov, ktorí sa v obci pohybujú po krajnici alebo po okraji vozovky. Po novom musia mať za zníženej viditeľnosti na sebe reflexné prvky alebo reflexný bezpečnostný odev. Doteraz museli byť chodci takto viditeľní iba mimo obce.

“Tieto zmeny si vyžiadal aj vývoj dopravnej nehodovosti s ťažkými následkami pre chodcov, pričom možno povedať, že táto skupina účastníkov v cestnej premávke je najzraniteľnejšia,” uviedla pre TASR hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová. Ako dodala, v prípade, že chodci nebudú mať povinné reflexné prvky, môžu dostať pokutu až do výšky 50 eur, v správnom konaní až 100 eur.

Cieľom polície podľa jej slov nie je chodcov pokutovať, ale naučiť ich chrániť si vlastný život a zdravie. “Je veľmi dôležité, aby bol chodec na ceste viditeľný, a tým sa stáva práve vďaka reflexným prvkom, ktoré odrážajú svetlo. Ak skombinuje nápadnú farbu odevu s reflexnými prvkami, bude omnoho viditeľnejším a zvýši tak svoju bezpečnosť,” poznamenala hovorkyňa.
Reflexné prvky sú napríklad reflexná vesta, reflexné pásky a rôzne osvetlenie na ruku, na nohy, na čiapke, prilbe. Dôležité je, aby boli tieto reflexné prvky viditeľné a nezakrývali ich ďalšie vrstvy oblečenia, prípadne prenášaná batožina. Reflexné prvky zvyšujú viditeľnosť približne na 200 metrov, čo je už vzdialenosť, pri ktorej si vodič chodca všimne a stihne adekvátne zareagovať. “Podľa odborníkov na problematiku cestnej dopravy, skúseností z vyspelých európskych štátov a aj na základe štatistík za posledných päť rokov na našich cestách používanie reflexných prvkov dokáže znížiť úmrtnosť v cestnej premávke o 40 až 50 percent,” dodala hovorkyňa.

zdroj: teraz.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na panel nástrojov