Federácia slovenských novinárov chce s politikmi diskutovať o tlačovom zákone (aktuality.sk)

                                                              zdroj: TASR

Federácia slovenských novinárov (FSN) vyzvala poslancov Národnej rady (NR) SR na spoločenský dialóg k téme inštitútu zavedenia práva na odpoveď politikov.

Novelu o tlačovom zákone považujú za výsadu domáhať sa neprimeraných zásahov do slobody tlače. V stanovisku to uvádza poverený predseda FSN Milan Debnár.

„Žiadame, aby politici odložili mocenské nástroje a začali spoločenský dialóg. Treba vytvoriť podmienky na posilnenie samoregulačných mechanizmov pri výkone novinárskej činnosti, treba sa otvoriť verejnosti a skvalitniť prístup k právu na informácie,“ uvádzajú novinári v spoločnom stanovisku.

 

Cieľom je prevencia

Podľa FSN je skrytým zámerom novely zákona preventívne pôsobiť na novinárov s cieľom dosiahnuť, aby sa vyhýbali kritickým názorom na politiku a politikov.

„Politici chcú totiž opravovať a odpovedať aj na komentáre a glosy, ktoré sú založené na subjektívnom úsudku a sú vecným vyjadrením základného ľudského práva na slobodné spracovávanie a šírenie informácií,“ mienia.

Ako priznávajú, zlyhania vidia aj na strane novinárov samotných. Cesta k náprave však podľa nich nevedie cez obmedzovanie práv a vyvolávanie strachu. „Politici si musia osvojiť vedomie, že nie sú majiteľmi informácií a krajiny a novinári musia posilňovať samoregulačné mechanizmy,“ zdôrazňujú.

Poukazujú však aj na politikov, ktorí odmietajú informovať a upierajú novinárom právo na získavanie, spracovávanie a šírenie informácií. Podľa FSN ale proti takémuto správaniu nikto nijakú zákonnú normu nepredložil.

zdroj: aktuality.sk

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na panel nástrojov