PODVEDENÝ VOLIČ?

Nahnevaní, respektíve podvedení sa môžu cítiť voliči toho poslanca, ktorý kandidoval vo Veľkých Kapušanoch v komunálnych voľbách za poslanca mestského zastupiteľstva a počas celej svojej volebnej kampane vystupoval na volebných plagátoch a sociálnych sieťach, ako Ing.

Podľa informácií, ktoré odzneli na zasadnutí Mestského zastupiteľstva vo Veľkých Kapušanoch dňa 29.01.2019 a ktoré si občania môžu overiť aj z videozáznamu zo zasadnutia mestského zastupiteľstva , pán poslanec Róbert Kondás titulom Ing., ktorým sa predstavoval počas celej svojej volebnej kampane na volebných plagátoch a zverejňoval ich širokej verejnosti predovšetkým cez sociálne siete  nedisponoval.

Primátor mesta Peter Petrikán uviedol, že dňa 21.12.2018 obdržal od pána poslanca Róberta Kondása list, v ktorom ho pán poslanec upozornil na nesprávne oslovenie počas predchádzajúceho zastupiteľstva a vyzval primátora mesta, aby ho inžinierom neoslovoval. Pán primátor sa pánovi poslancovi ospravedlnil, že ho nazýval inžinierom, ale zároveň požiadal pána poslanca, aby urobil to isté – ospravedlnil sa občanom, ktorí ho volili.  

Pán Kondás sa občanom ospravedlnil a vzniknutú situáciu vysvetlil tak, že on ako kandidát nepochybil, pochybila tlačiareň, ktorá mu plagát vyhotovila a to, že mal pred menom počas volebnej kampane titul Ing. nepovažuje za osobné zlyhanie, ale chybu tlače.

Faktom je, že uvádzaním titulu Ing. mohol pán poslanec Kondás výrazne ovplyvniť výsledky komunálnych volieb vo svoj prospech a mohol porušiť platné právne predpisy Slovenskej republiky. 

Vzhľadom k tomu, čo sa deje s titulmi aj na vyššej politickej úrovni je dôležité, aby si pán poslanec uvedomil, že titul nie je kravata, košeľa, alebo lacná bižutéria, ktorý použijem, napíšem ho kde chcem a kedy chcem a potom ho odložím podľa toho, ako sa mi hodí.

Pán poslanec Kondáš sa dňa 01.02.2019 vyjadril k vzniknutej situácii nasledovne:

Mne vysvetlenie pána poslanca nestačí a napíšem prečo.

Citujem:

„Keď mi predložil návrh plagátu, pridelil mi na ňom titul.“

Koniec citácie.

Mám to chápať tak, že titul prideľuje zamestnanec tlačiarne?

Mám to chápať tak, že ak najbližšie bude kandidovať za poslankyňu Marienka, alebo ktokoľvek iný, môže tlačiť tlačiareň plagáty s titulmi Ing., Mgr., MUDr., CsC., PhDr. iba tak, na základe rozhodnutia zamestnanca tlačiarne?

Existujú oficiálne a neoficiálne plagáty volebnej kampane?

Neexistujú a neprideľuje.

Existuje iba zamestnanec tlačiarne, ktorý odoslal náhľad kandidátovi a ktorý súhlasil s tým, aby mu zamestnanec tlačiarne pridelil titul Ing. a vytlačil volebné plagáty, ktoré boli súčasťou jeho volebnej kampane.

Používanie akademického titulu v Slovenskej republike má svoje pravidlá, ktoré musí každý dodržiavať a tituly neudeľuje zamestnanec tlačiarne, pretože ich udelenie podlieha prísnym pravidlám.

Nespochybňujem to, že pán poslanec má univerzitný diplom.

Ale či je možné ho právoplatne používať v Slovenskej republike a či mal v období, keď kandidoval za poslanca uznaný univerzitný diplom štátom Slovenskej republiky, sa ho opýtam. 

Tu sa ale opäť pozastavím.

Ak ho mal právoplatne uznaný, prečo vyzýval listom pána primátora, aby ho neoslovoval inžinierom?

Záhada, ktorá sa dá vyriešiť veľmi jednoducho. Stačí, ak pán poslanec preukáže doklad o uznaní vysokoškolského diplomu podľa platného zákona Slovenskej republiky.

Ivan Brožík, môj dlhoročný kamarát a novinár, raz napísal: 

„Nie je hanba nemať titul.

Nie je hanba nemať dostatočnú prax.

Hanbou je nemorálnosť a nehanebné je všetko ignorovať a myslieť si, že môžem všetko.“

Myslím si, že rovnakou hanbou je podceniť občanov a myslieť si, že snáď si to nikto nevšimne, alebo že to nebude nikomu vadiť.

Mne to vadí.

Vadí mi to, pretože volebný plagát pána poslanca s titulom Ing., tak ako ho vidíte v úvode článku nekoloval na sociálnych sieťach s tým, že je súčasťou jeho neoficiálnej kampane, ale koloval ako súčasť jeho poslaneckej kampane.

Mrzí ma, že pánovi poslancovi uniká to, že byť poslancom nie je hra.

Byť poslancom je funkcia, ktorá sa spája predovšetkým so silou a pravdivosťou slova!

A na záver ešte jedno veľmi dôležité konštatovanie.

Na zasadnutia mestského zastupiteľstva sa občania nepozývajú. Zasadnutia mestského zastupiteľstva sú verejné a môže sa ich zúčastniť každý občan  mesta Veľké Kapušany.

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na panel nástrojov