Centrá zdieľaných služieb ako budúcnosť medziobecnej spolupráce – rozhovor s Michalom Kaliňákom, štátnym tajomníkom MIRRI
Rozvoj samospráv a efektívnejšie využívanie zdrojov si vyžadujú nové prístupy, ktoré podporia spoluprácu miest a obcí. Jedným z takýchto krokov je vznik Centier zdieľaných služieb (CZS), ktoré čoskoro otvoria svoje dvere aj vo Veľkých Kapušanoch. O kritériách ich zriadenia, výhodách pre regióny a o vízii do budúcna sme sa rozprávali so štátnym tajomníkom ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR., Michalom Kaliňákom (Hlas-SD), ktorý stojí pri zrode tohto pilotného projektu.
Ako vzniká takýto model spolupráce? Aké konkrétne prínosy môžu očakávať mestá a obce, a prečo sa oplatí ísť touto cestou? V nasledujúcom rozhovore vám prinášame odpovede na tieto otázky a predstavujeme víziu Centier zdieľaných služieb ako investíciu do budúcnosti slovenských regiónov.
Aké boli kritéria na zriadenie centra zdieľaných služieb, ktoré má vzniknúť aj vo Veľkých Kapušanoch?
Michal Kaliňák: prvým krokom bol audit ministerstva vnútra na úrovni spoločného obecného úradu. Teda spoločnej úradovne, ktorou sa v súčasnosti zabezpečuje prenesený výkon štátnej správy. Išlo napríklad o sledovanie veľkosti agendy, počet a štruktúru odborných zamestnancov a tiež počet samospráv a obyvateľov, ktoré spadajú pod jednu strechu. Po tomto kroku sme za účasti predstaviteľov spoločných úradovní začali nastavovať výzvu z Plánu obnovy a odolnosti na zriadenie kancelárií ktoré budú Centrami zdieľaných služieb. Následne sme pokračovali v diskusii s regiónmi, avšak už k téme nastavenia výzvy na zriadenie centrá zdieľaných služieb tak, aby boli pod jednou strechou súčasné prenesené kompetencie, ale aj originálne kompetencie, ktoré musia byť v prevahe. Inými slovami spoluarchitektami centier zdieľaných služieb sú samosprávy, s ktorými nielen tvoríme výzvy na financovanie a prevádzku, ale zároveň trváme na tom, aby skladba kompetencií, ktoré budú vykonávane z jedného centra pre región vzišli z územnej dohody. Nech sa primátori a starostovia dohodnú, ktoré úlohy budú vykonávať spoločne, aby to pre nich bolo aj do budúcna čo najviac prínosné.
Aké výhody prinesie pre mesto a región centrum zdieľaných služieb?
Michal Kaliňák: Budúcnosť regiónov je v spolupráci a nie v izolácii. Práve zdieľanie odborníkov, ktorí budú robiť odborné činnosti pre viacero samospráv je cesta, ktorú musíme vykročiť aj preto, aby sa samosprávam ľahšie dýchalo. Napríklad aj preto, lebo nie každá a nie všetky si dokážu zaplatiť kvalitných odborníkov, ale aj preto, lebo mnohé nemajú tak veľkú agendu, aby sa im oplatilo platiť zamestnanca na plný úväzok. Napríklad účtovníčka či mzdárka dokáže robiť tú istú agendu pre viaceré obce. Napríklad odborník na verejné obstarávania bude plne vyťažený, ak bude pripravovať verejné obstarávania pre viaceré samosprávy a zároveň to bude aj tlak na to, aby realizoval spoločné obstarávania, kde samosprávy budú môcť očakávať úspory z rozsahu, keďže pôjdu viaceré, vo väčšom objeme nakupovať to isté. Centrum zdieľaných služieb je investícia do budúcnosti, ktorá priláka odborníkov a zvýši efektivitu.
Odkiaľ sú k dispozícii finančné prostriedky pre zriadenie centier zdieľaných služieb?
Michal Kaliňák: Celý pilotný projekt je platený z Európskej únie. Zriadenie Centier zdieľaných služieb pochádza z Plánu obnovy a odolnosti a výplaty odborníkov budú hradené z eurofondov. My sme pôvodnú výzvu ministerstva vnútra zmenili, pretože bola nastavená tak, že peniaze pôjdu výlučne na kancelárie. Načo je kancelária bez zamestnancov? Predchodcovia si túto otázku nepoložili a aj preto sa do výzvy neprihlásil nikto. S ministrami Richardom Rašim aj Matúšom Šutajom Eštokom sme na to poukazovali, ale vecné argumenty boli úradníckej vláde ukradnuté. Čas potvrdil naše argumenty a preto sme nastavili historicky prvú integrovanú výzvu, kde sme spojili plán obnovy s eurofondami a za účasti samospráv sme celý pilotný projekt nastavili na rozbehnutie.
Existuje špecifikácia na čo všetko môžu byť finančné prostriedky použité?
Michal Kaliňák: Áno, je presne stanovená množina oprávnených výdavkov pre kancelárie aj na mzdy. Aj toto sme riešili v diskusii so samosprávami, aby súčasťou výzvy nebolo niečo, čo nepotrebujú, alebo niečo, čo im nepomôže. Najlepšie na tom je fakt, že pri nastavení oprávnených výdavkov sme v rokovaniach našli zhodu. Máme jeden meter, ktorý rešpektujú všetci. Tak samosprávy, ako aj ministerstvá, tiež manažment z plánu obnovy a manažment z eurofondov. Tam kde je zhoda, tam očakávam všeobecnú spokojnosť.
Môžu byť použité aj na čokoľvek iné?
Michal Kaliňák: našou úlohou bolo nastaviť pilotný projekt, aby sme ho následne detailne sledovali, podľa vývoja rozširovali a zároveň sa nachystali na nové eurofondové obdobie, aby sme vedeli prísť s balíkom nových eurofondov a prostredníctvom Centier zdieľaných služieb zaviedli systematickú podporu medziobecnej spolupráce. Jej súčasťou musí byť aj fakt, že obec musí naďalej ostať obcou a do každej dediny patrí starostia. Tento projekt má podporiť spoluprácu samospráv a musí byť múrom voči úvahám o rušení obcí. Toto je aj ako myšlienka pre mňa absolútne neprijateľné.
Čo prajete do budúcna novovzniknutým centrám zdieľaných služieb?
Michal Kaliňák: Bol by som veľmi rád, ak budú strechou pre odborníkov a kvalitným servisom pre ľudí aj samosprávy v každom regióne. Verím, že na pilotných centrách dokážeme nastaviť Centrá zdieľaných služieb pre celé Slovensko a všetky regióny. Najviac sa budem tešiť ak postupne začneme aj s ich rozširovaním. Napríklad tým, že súčasťou Centier zdieľaných služieb by bol Centrálny pult ochrany, teda správa kamerového monitorovacieho systému viacerých obcí v jednom bode. Tiež by som sa potešil, ak by sa nám podarilo vytvoriť model regionálnych úložísk dát, čo by znamenalo, že samosprávy by nemuseli míňať peniaze na nákup, prevádzku a servis serverov, ale všetky ich dáta by boli uložené na jednom mieste v regióne a štát by sa staral o ich ochranu a zálohovanie.
(Pozn. red.) Vo Veľkých Kapušanoch vznikne centrum zdieľaných služieb. Jeho zriadenie schválili poslanci v utorok (26. 11. 2024) na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Projekt bude financovaný z plánu obnovy a odolnosti s celkovým príspevkom vo výške 406.850 eur bez DPH.
Centrum bude pokrývať agendy ako stavebný úrad, životné prostredie, projektový manažment a verejné obstarávanie a bude slúžiť pre všetky obce, ktoré sa do centra zdieľaných služieb pripojili.
Pridaj komentár