Fico na tretí pokus prešiel cez výbor. Môže sa stať ústavným sudcom 07.02.2019, 09:53 | TASR | (etrend.sk)

Predseda Smeru-SD Robert Fico spĺňa predpoklady na výkon funkcie sudcu Ústavného súdu SR. Rozhodol o tom parlamentný ústavnoprávny výbor, čím odobril Ficovu kandidatúru na ústavného sudcu. Za hlasovalo sedem poslancov, proti boli šiesti.

Výbor hovoril o Ficovej právnickej praxi, ktorú opozícia spochybňovala. Expremiér dodal viaceré materiály, ktoré majú dokazovať jeho 15-ročnú právnickú prax. Dokazoval ju aj prednášaním na univerzite, poradenstvom pre mimovládnu organizáciu či obhajobou obete trestného činu. Opozícii sa zdali argumenty naďalej problematické, pretože na tieto činnosti nie je nevyhnutné právne vzdelanie druhého stupňa.

 

Miroslav Beblavý zo Spolu nechápal, prečo Univerzita Konštantína Filozofa, na ktorej R. Fico externe učil, v roku 2019 dodatočne menila názov jeho predmetu na „Ľudské a občianske práva“. Tento predmet navyše neučil mladých právnikov, ale politológov. Ak by sa táto činnosť R. Ficovi nezarátala, chýbali by mu do 15-ročnej právnickej praxe 3 mesiace. 

Rozhodujúci hlas vo výbore mala Irén Sárközy (Most-Híd), ktorá nahradila Petra Kresáka. Ten tiež kandiduje a nechcel sa zúčastňovať na rozhodovaní o kandidátoch. To ale spôsobilo rovnosť hlasov opozície a koalície, čo viedlo pôvodne k neprijatiu uznesenia k Ficovej kandidatúre.

   Zdroj:  etrend.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na panel nástrojov