Ako zahviezdil Hollywood vo Veľkých Kapušanoch?

Fantasticky

Včerajšie dojmy, informácie, nakoľko ich bolo veľmi, skutočne veľmi veľa sme sa rozhodli spracovať postupne v nezávislých článkoch, rozkúskovať ich v logickej súvislosti a nadväznosti.

Nezabudnuteľné, na informácie bohaté a úžasné myšlienky už počas akcie inšpirovali na ďalšie, nazvime ich  amatérske, výskumné činnosti zo strany mesta natoľko, že sa zrodilo až sedem ďalších skvelých nápadov, ako neukončiť toto stretnutie imaginárnou bodkou na konci vety, ale otvoriť priestor na pokračovanie čiarkou, ktorá vedie k hlbokému nádychu a k vykásaniu  rukávov  do ďalšej práce.

Kto iní, ak nie my – terajšie pokolenie má zanechať čo najviac autentický odkaz pre budúcnosť a ďalšie pokolenia?

Kto iní, ak nie my – terajšie pokolenie má zmapovať, kým je možnosť, čo najviac údajov o slávnych rodákoch, aby neupadli do zabudnutia?

Kto iní, ak nie my – terajšie pokolenie je zodpovedné zato, aby aj o sto rokov mohli “kapušančania” povedať – Capa? Poznám! Aj keď ide o dvestoročnú minulosť. Jeho korene boli z nášho mesta.

Magyar Hollywood Tanács / Hungarian Hollywood Council je skupina aktívnych, pracujúcich nadšencov a veľmi milých, vzdelaných ľudí, ktorí sa k nám dostali zaujímavým spôsobom.

Práve týmto kontaktom otvoril stretnutie vo Veľkých Kapušanoch zástupca primátora p. Ferenc Boczán, ktorý prerozprával príbeh, ktorý sa odohral na stretnutí dôchodcov v našom meste, kde boli hosťami dôchodcovia z maďarskej Mátélszalky s ich zástupcom primátora p. Tamásom Tormom

Priniesli ako darček fľašu slivovice v ktorej boli dve lyžičky. Keď sa ich opýtal prečo práve dve lyžičky, odporúčali mu prečítať si nálepku : Tony Curtis : Minden lében két kanál – seriál kriminálnej komédie v hlavnej úlohe s Tonym Curtisom.

Tento fešný herec mal rodičov židovských emigrantov (z Československa a z Maďarska). Otec sa mu narodil neďaleko Mátészalky a jeho matka bola rodáčkou z Michaloviec, neskôr uvádzala, že z Vaľkova, ktorá bola v päťdesiatich rokoch min. storočia zaplavená vodným dielom Domaša teda v každom prípade bola zo Slovenska, východniarka.

Maďarský zástupca starostu porozprával nášmu zástupcovi, že existuje u nich mimovládka, ktorá hľadá maďarské korene známych amerických hercov, fotografov… Náš zástupca mu počas tohto rozhovoru prezradil, že aj my máme Capu. Dvihol sa telefón v tom momente a začala intenzívna spolupráca s Bokor Balázs, prostredníctvom ktorého sa dostal k nám Magyar Hollywood Tanács .

Bokor Balázs, ktorý je riaditeľom vyššie spomínanej inštitúcie bol dlhé roky
generálnym konzulom Maďarska v Los Angeles. Do Maďarska sa vrátil v roku 2012 a začal hľadať usadlosti, z ktorých pochádzajú známi ľudia spätí s americkým snom a americkými filmami. V roku 2016 založil OZ.

Všetci vieme, že koniec 18. a začiatok 19. storočia boli rokmi emigrácie do USA. Koľkí z nich z horného Maďarska a dolného Slovenska a koľkí z východného Slovenska žilo pravý americký sen nevieme.

Až tri veľké filmové spoločnosti boli založené tzv. našimi,a jedna ,,poznačená,, takmer krajanmi s maďarskými koreňmi.


Paramount bol založený v roku 1912 Adolphom Zukorom , narodeným 7.1.1873 v Ricse-Maďarsko

Century bol založený 31. mája 1935 Williamom Foxom , narodeným 1. januára 1879, Tolcsva – Maďarsko 


London bol založený v 1932
Alexandrom Kordom , narodeným
16. septembra 1893, v Túrkeve – Maďarsko – pri Szolnoku

Joe Pasternak bol
filmovým producentom a viedol európsku pobočku.
Narodil sa 9. septembra 1901, v maďarskej časti Rumunska Simleu Silvaniei

K dnešnému dňu zmapovali do 300 osobností, pochádzajúcich zo súčasného Maďarska. Rozhodli sa, že sa pozrú aj za hranice – teda na naše územie.

A našli toho veľa a ďalej hľadajú.


Čo, koho zatiaľ objavili na Slovensku? Uvedieme niektorých, ktorých korene pochádzali z blízkosti Veľkých Kapušian, teda z východu.

Tibor Lubinszky – detský herec v nemých filmoch

Putty Lia narodená v roku 1897 vo Vojčiciach a jedna z najväčších herečiek nemých filmov medzi dvoma svetovými vojnami

Paul Newman – jeho mama Klein Ilona pochádzala z Humenného

V úvode spomínaný Tony Curtis, ktorého mama pochádzala z Michaloviec, alebo ako neskôr uviedla z Vaľkova – zatopeného Domašou

A iní zo Slovenska.

Celkovo 45 Oscarov bolo odovzdaných pre úžasných ľudí vo filmovom svete, ktorých maďarské korene sa viazali k Maďarsku a k Slovensku. V širšom slova zmysle naším rodákom, emigrantom za veľkou mlákou, ktorí si vysnívali svoj americký sen.

Počas celého stretnutia aktívne vstupoval do rozpravy Szipál Péter, ktorý v roku 1975 odišiel do Los Angeles a tam pôsobil ako fotograf a v roku 2003 sa vrátil do Budapešti pracovne. Život v Pešti ho nadchol, páčila sa mu kreativita mládeže a rozhodol sa ostať a pracovať tam.

Jeho vstupy boli plné profesionality, napriek tomu mali ráz ľudskej blízkosti a mali poučný charakter.

Porozprával nám taktiež o americkom sne.

Nasledujúci úryvok bude práve o tom:

Americký sen už neexistuje, ale americkí rodičia vychovávajú svoje deti tak, aby ho snívali stále. Základom všetkého je vidieť okolo seba všetko pekné, veriť v pekné a keď v pekné veríme, ono sa to vráti v pozitívnom prístupe. V tomto duchu začal pracovať aj vkport. Poskytovať vám predovšetkým všetko pekné a dobré z nášho mesta. My redaktorky sme sa celý čas usmievali nielen na seba, ale aj na Pétera Szipála, pretože sme vedeli presne o čom hovorí. V tom duchu budeme naďalej pokračovať.

K americkému snu sa viazala aj krátka upútavka filmu 25 dolárov. Od Béres László JIMY J. HOLLYWOOD.

Tento film bol o zakladateľovi Paramount, ktorý bol založený v roku 1912 Adolphom Zukorom, narodeným 7.1.1873 v Ricse -Maďarsko

Ten odišiel z Ricse do Ameriky s 25 dolármi vo vrecku. S týmto obnosom a kreativitou sa stal milionárom. Často prichádzal domov do Ricse. A symbolicky stále  mladomanželov obdarúval 25 dolármi. Dožil sa 103 rokov.

Bol to on, kto vymyslel pojem STAR. Tých 19 hviezd v logu filmovej spoločnosti znamenalo, že mal zazmluvnených 19 hercov, ktorí boli STARMI. 

Ak budete mať cestu do Kisvárdy a pôjdete cez obec Ricse, teraz už určite neponecháte nepovšimnuté súsošie , popri ktorom odbočujete doprava.  Je venované Adolphovi Zukorovi.

Následne po ľavej ruke prejdete popri kultúrnom dome, ktoré nesie jeho meno.

Zastavte sa, v budove je múzeum venované Zukorovi a tiež kinematografické múzeum. Pred kultúrnym domom nájdete  pamatnú  tabuľu.

Urobte fotky, či už pred súsoším, alebo v múzeu a pošlite nám ich.

 

Na pôde MsKs účastníkov privítal PhDr. Štefan Töviš , jeho riaditeľ . Privítanie sa taktiež nieslo v duchu nič nie je náhoda a a zaznela príhoda spred 11 rokov s americkým veľvyslancom. Cez kontakt s ním, finančná pomoc na otvorenie výstavy a hlavne vybavenie 2 týždňového prístupu do databázy Magnum Photos na stiahnutie fotiek Roberta Capu, ktoré sú trvalou výstavnou expozíciou MsKs vo Veľkých Kapušanoch. Kontakt s bratom Kornelom Capom, ktorý žiaľ zahynul, pred plánovanou akciou v našom meste.

Hoolywood Tanács prezrel, nafotil, natočil našu výstavu, urobil zaujímavé rozhovory s osobnosťami nášho mesta smerom k Robertovi Capovi.


“Hollywood magyar gyökerei” és “Robert Capa nagykaposi gyökerei” – Nagykapos

Robert Capa nagykaposi gyökerei

A Magyar Hollywood Tanács folytatta felvidéki túráját. Nagykaposon, az 1913. október 22-én Friedmann Endre néven született és Robert Capa néven, a 20. század egyik legjelentősebb fotósaként, dokumentaristaként, haditudósítóként ismert világhírű fotográfusról emlékeztek meg. Friedmann / Capa édesanyja, Berkovits Júlia a felvidéki Nagykaposról származik, a szülők egy ideig ott is éltek, majd Budapestre költöztek, ahol Capa született. Capa páratlan életútja krónikáját hagyta örökségül a világ számára. A világ egyik vezető fotóügynökségének (Magnum Photos) a mai napig meghatározó alapelvei is részben Capa-tól erednek, ezek: a fotográfiai képalkotás fontosságába vetett hit, az egyéni látásmód tisztelete és a belső iránytű követése a témaválasztás és megvalósítás terén, valamint a folyamatos párbeszéd a fotográfia társadalmi szerepéről, a kép létezésének sajátosságairól.
Nagykapos polgármesterének és alpolgármesterének megnyitója után Bokor Balázs, a Tanács elnöke tartott vetítettképes előadást Capa életéről, valamint a hollywoodi magyar gyökerekről. Bokor hangsúlyozta, hogy Capa élete során öt csatatéren fotózott: a spanyol polgárháborúban, a japánok kínai inváziójakor, a második világháború európai hadszínterein, az első arab-izraeli háborúban és Indokínában, amelyekről egyedülálló történelmi értékű dokumentációt hozott létre alkotásaival. Halála – 1954. május 25-én, Vietnámban aknára lépett, és meghalt – szimbolikusan is jelezte, hogy a haditudósítók élete állandóan veszélyben van. Az előadás kapcsán kialakult beszélgetésben részt vett Szipál Péter fotográfus, aki amerikai és magyarországi fotós tevékenysége tapasztalatai alapján beszélt a fotóművészet jelentőségéről.
Az előadást követően a nagyszámú közönség megtekintette a nagykaposi Kulturális Központban található Robert és Cornel Capa Fotógaléria kiállítását, ahol a házigazda, Dr. Tövis István igazgató mondott köszöntőt, majd pedig a Capa szülei korabeli házának egyes részeit is magában foglaló Capa-ról elnevezett Étteremben és Sörözőben megrendezett fogadáson folytatták a beszélgetést a nagy haditudósító életéről és tevékenységéről.
A Magyar Hollywood Tanács második felvidéki programját több további esemény követi majd olyan felvidéki településeken, ahol ismert magyar filmesek születtek vagy onnan származnak.
(Kissné Menyhárt Ágnes és Alda Tsy felvételei)

V poslednom bloku prechádzame na včerajšiu hviezdu večera, Roberta Capu, ktorého korene sa viažu k nášmu mestu.

Kto bol Robert Capa?

Hviezda prvej veľkosti novinárskej fotografie, ktorého korene siahali do nášho mesta.

V dnešnom článku sa mu budeme venovať stručnejšie, nakoľko sa blíži 25. máj  a 65. výročie jeho úmrtia. Na ten deň už pripravujeme článok o jeho žití a pôsobení a snažíme sa získať aj “pikošky” z jeho života.

                                                                       Zdroj: wikipedia

Citát: „Ak nie sú vaše fotografie dobré, neboli ste dosť blízko.“

Robert Capa, vlastným menom Endre Friedmann sa narodil v Budapešti. Jeho matka Julianna Henrietta Berkovits pochádzala z Veľkých Kapušian. Ich rodine sa venovala vo svojej knihe kapušianska spisovateľka Demjénné Kovács Erna, Két évszázad együtt, v preklade Spolu 2 storočia  , alebo inými slovami tiež 2 storočia vedľa seba . (Kniha o spolunažívaní židovskej a nežidovskej komunity v našom rodnom meste. Od ich príchodu  do nášho mesta pred dvoma storočiami, cez ich zveľaďovanie nášho mesta a jeho  výstavbu , po ich zhromaždenie v ,,Malenkij robot,, v Užhorode a následnú deportáciu do koncentračného tábora , tiež únik preživších do zahraničia ,kontakty potomkov s našim mestom v súčasnosti-kniha sa pripavuje na preklad v slovenčine).

Z politických dôvodov Capa svoju vlasť opustil.

V roku 1936 sa preslávil sériami fotografií z občianskej vojny v Španielsku. Tam vznikla jeho najznámejšia fotografia zasiahnutého vojak ( zasiahnutá hlava ), ktorý padá k zemi.

 Začal spolupracovať so známym americkým časopisom Life, kde pracoval aj počas 2. svetovej vojny. Bol priateľom Picassa či Hemingwaya. 

Capa sa preslávil ďalšími vojnovými fotografiami, veľmi známe sú jeho fotografie z vylodenia v Normandii. V roku 1947 založil agentúru Magnum Photos.  

Zomrel v roku 1954  vo francúzsko – vietnamskej vojne.   

Pár sekúnd, teda jeho ďalší krok po tomto zábere už smeroval k smrti – šliapol na mínu. Dych vyrážajúce, ako zvečnil  posledný moment svojho života. 

Zdroj:Last frame taken before his death due to stepping on a landmine in Thai Binh, Vietnam on 25th May 1954. Photo by Robert Capa/Magnum

Jeho fotografie viac vypovedali o emóciach, ako o krvi.

Preto v autohodnotení za najobľúbenejšiu definoval túto nižšie uvedenú. Oslobodenie, v hlavnom zábere žena s dieťaťom na ruke, ktoré chráni ona a ktorú zároveň chráni pri nej kráčajúci policajt. Všetky tváre otočené k žene odrážajú silnú nenávisť. Prečo? Pretože to dieťa bolo od nemeckého vojaka.

Príbeh bude mať pokračovanie 25.mája 2019.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na panel nástrojov