Majú problémy s písaním. Prečo detské prsty bojujú s ceruzkami?( aktuality.sk)

 

Ilustračné foto2fotky v galérii
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/Marko Erd
 
Ceruzku držia v kŕči, nevedia si zašnurovať šnúrky, nedarí sa im prevliekať korálky. Nie všetkým deťom sa darí rozvíjať grafomotoriku. Dôvodom nemusí byť len to, že nechodili do škôlky.

Na problémy detí s písaním nedávno upozornila Česká televízia. V Česku podľa tamojších inšpektorov už niekoľko rokov pribúdajú prípady detí, ktoré sa v škôlke nenaučia správne držať ceruzku.

Kým u susedov to zdôvodňujú preplnenými škôlkami, kde chýba individuálnejší prístup, slovenskí inšpektori dávajú problém s nerozvinutou grafomotorikou do súvislosti s vynechávaním návštevy škôlky.

„Najväčšie problémy majú tí žiaci základnej školy, ktorí vôbec nechodili do škôlky,“ komentuje hlavná školská inšpektorka Viera Kalmárová.

Podľa správy inšpektorov z minulého školského roka, v ktorej okrem iného sledovali i grafomotoriku detí, sa ukázalo, že predpoklady pre správne písanie malo v sledovaných 155 škôlkach 71 percent detí.

To by znamenalo, že takmer tretina detí mala s úchopom ceruzky problémy.

Problém odhalí zápis

„Stane sa, že deti, ktoré z rôznych dôvodov nenavštevovali materskú školu, nemajú vyvodený správny úchop, prípadne deti z menej podnetného prostredia, ale nemusí to byť pravidlo,“ opisuje špeciálna pedagogička Zuzana Hronová skúsenosti z praxe.

Pripomína, že špeciálni pedagógovia si úchop písacej potreby u dieťaťa všímajú pri zápise do školy. Odhaduje, že problém s písaním vedia počas zápisu odhaliť u asi 15 percent detí.

Hoci rodičia následne dostanú návod, ako s dieťaťom pracovať, aby ruku precvičilo, pri nástupe do školy sa podľa Hronovej stáva, že niektoré deti držia ceruzu kŕčovito.

„Prípadne majú úchop, pri ktorom dieťa drží zhora prostredník súčasne s ukazovákom,“ približuje.

 

Nech nepočarbe steny

Keď má dieťa podľa učiteľky v materskej škole Andrey Benkovej doma k dispozícii farbičky, papier či omaľovánky a používa ich, chodí do škôlky, kde sa mu venujú, nemá obvykle žiadny problém s úchopom ceruzky a písaním grafických tvarov.

„Problémy sa ukazujú najčastejšie v prípade detí zo sociálne slabších rodín, kde nie sú pastelky ani omaľovánky bežnou záležitosťou. Problém je, ak také deti nastúpia do škôlky pomerne neskoro,“ hovorí.

Problém s grafomotorikou sa však netýka iba chudobnejších rodín. V niektorých rodinách sa deti k farbičkám nedostanú, aby nepočarbali steny. 

„Nožničky sú pre zmenu zakázané preto, aby si dieťa neublížilo,“ ilustruje Benková.

Deti v škôlke2

Dysgrafiu vidieť hneď

Problémy s grafomotorikou však nemusia byť len dôsledkom nerozcvičenej ruky. 

Dôvodom môže byť dysgrafia, špecifická vývinová porucha písania. „Je to výrazne narušená schopnosť písať, ktorá nie je spôsobená nízkym intelektom alebo nevhodným spôsobom výučby,“ vysvetľuje Hronová.

Príčinou môže byť aj nezrelosť nervových dráh, ktoré sú zapojené do koordinácie hlavy, horných končatín a očí.

Písmo dysgrafikov je rozpoznateľné už na prvý pohľad – majú tzv. ťažkú ruku, nevedia napodobniť tvary písma ani pospájať jednotlivé písmená, nezmestia slová do riadku alebo majú roztrasené písmo 

Výskumy podľa Hronovej ukazujú, že medzi prvákmi je 4 až 10 percent dysgrafikov.

A čo technológie?

Ako problém, ktorý deti pripravuje o zručnosti správne písať, sa podľa Benkovej ukazuje aj nadmerné používanie digitálnych technológií.

„Aj keď s nimi deti bežne prichádzajú do kontaktu, nesmie to byť na úkor výtvarných či iných aktivít, v rámci ktorých sa u detí rozvíja hrubá, jemná motorika a grafomotorika. Toto musí materská škola aj rodina ustrážiť,“ komentuje.

Na problém s technológiami vlani upozornili aj britskí pediatri. Nadmerné používanie mobilov s dotykovým displejom a tabletov podľa nich bráni tomu, aby sa detská ruka dostatočne vyvinula.

„Deti už do školy neprídu so silou v ruke a zručnosťami, ktoré mali ich rovesníci pred 10 rokmi,“ citoval pediatričku Sally Paynovú denník The Guardian.

Neprirodzené pohyby tela

Hronová zdôrazňuje, že pohyb, ktorý deti vykonávajú napríklad pri práci s tabletom, nerozvíja grafomotoriku.

Zároveň upozorňuje, že nad tabletom dieťa sedí sklonené, čo vytvára záťaž na krčnú chrbticu.

„V útlom veku a v predškolskom období majú pre grafomotoriku význam pohyby rúk, ktoré spájajú palec s ostatnými prstami, prsty modelujú, uchopujú drobné časti. Jemná motorika nie je oddelená od hrubej: pre deti má význam preliezanie, poskakovanie, hádzanie loptičiek, bicyklovanie – jednoducho pohyby pre deti prirodzené. Dlhodobé sedenie a ťukanie do tabletu či mobilu medzi prirodzené pohyby nepatria,“ zdôrazňuje. 

Benková však dodáva, že premyslené používanie moderných technológií môže prispieť k rozvoju grafomotoriky.

Sama napríklad na interaktívne tabule dáva deťom rôzne pracovné listy, kde si na veľkej ploche môžu napríklad dobre uvoľňovať ramenný kĺb.

„Pri grafomotorike je to veľmi dôležité,“ dodáva učiteľka.

Čo je správne, čo je nesprávne? Rady odborníčok:

  • Správny úchop ceruzky je úchop v jej prvej tretine. Palec a ukazovák pridŕžajú ceruzku ležiacu na prostredníku, pod ktorým sú prstenník a malíček mierne ohnuté do dlane. Ruka sa jemne opiera o stôl a pri písaní sa voľne posúva.
  • Najčastejšie sa vyskytujúci nesprávny úchop u predškolákov: prostredník nie je pod ceruzkou, ale ju povedľa ukazováka pridŕža.
  • O správnom úchope je potrebné s rodičmi včas hovoriť, vrátane názornej ukážky. Nesprávne fixovaný úchop sa totiž napráva ťažšie.
  • Dôležité je aj sedenie dieťaťa – sedieť má tak, aby malo chodidlá na zemi (nemali by sa hompáľať nad podlahou), nohy sú v kolenách ohnuté pod 90-stupňovým uhlom, trup je mierne naklonený dopredu. Hrudník sa nedotýka prednej strany písacej dosky. Váha trupu spočíva na sedadle, nie na predlaktiach. Hlava je v predĺžení osi chrbtice, mierne sklonená nad papierom.
  • Ako najvhodnejší grafický materiál na nácvik správneho úchopu sa javia hrubšie trojhranné ceruzky a farbičky, bežne dostupné na trhu. To však musí sprevádzať zapájanie detí do bežných domácich praktických činností. deti môžu pomáhať pri stolovaní, štipcovaní bielizne, odkladaní odevu a podobne.
  • Význam má aj maľovanie štetcom, doprajme to deťom.


Zdroj: Z. Hronová/A. Benková

Zdroj:aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na panel nástrojov