Rakúsko vlani vyhostilo 4700 ľudí, z toho najviac Slovákov( aktuality.sk)

 

Budova rakúskeho
Budova rakúskeho parlamentu
Zdroj: Reuters
 
Slováci sa v počte vyhostení ocitli na prvom mieste.

Rakúsko v roku 2018 vyhostilo okolo 4700 ľudí, informovala v pondelok rakúska agentúra APA. Prevažnú časť z nich, viac než 60 percent, tvorili občania európskych krajín. Najviac vyhostení sa týkalo Slovákov, Srbov, Maďarov a Rumunov, zaznelo v relácii Morgenjournal rozhlasovej stanice Ö1.

Slováci sa v počte vyhostení ocitli na prvom mieste – celkovo ich z Rakúska vypovedali 600. Nasledovali Srbi, Maďari a Rumuni. Na piatom mieste boli Nigérijčania, za nimi nasledovali Gruzínci a Afganci.

Rakúsko vyhostilo 2100 občanov krajín Európskej únie, čo je 45 percent z vypovedaných osôb. Spolu so Srbmi, Macedónčanmi, Albáncami a Bosniakmi je to 2900 vyhostených osôb, čo predstavuje 63 percent. Medzi vyhostenými boli bezdomovci, nezamestnaní aj kriminálnici.

 

Počet žiadateľov o azyl z Gruzínska sa strojnásobil – zvýšil sa z 80 na 218 žiadostí. Gruzínci môžu totiž už rok cestovať do krajín EÚ bez víz. Podľa vyjadrení Güntera Eckera zo Združenia pre ľudské práva Rakúsko ide najmä o chorých Gruzíncov, ktorí v Rakúsku žiadajú o azyl, aby získali sociálne poistenie a zdravotnú starostlivosť.

Zdroj: aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na panel nástrojov