Irán varoval Európu pred zvyšovaním doletu rakiet( aktuality.sk)

 

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Reuters
 
Irán odmieta nátlak zo strany Európy, ktorá žiada, aby zastavil svoj raketový program.

Zástupca veliteľa iránskych Revolučných gárd generál Hosejn Salámí varoval Európu pred vyvíjaním nátlaku na jeho krajinu s cieľom dosiahnuť zastavenie jej raketového programu, informovala v nedeľu agentúra AFP. Irán by podľa jeho vyjadrení musel zareagovať zvýšením doletu svojich rakiet.

„Ak sa Európania, alebo hocikto iný, snažia zbaviť Irán rakiet, budeme nútení urobiť strategický krok,“ povedal brigádny generál Salámí v sobotu v štátnej televízii. Generál dodal, že neexistujú žiadne prekážky a technické obmedzenia, ktoré by Iránu bránili zvýšiť dolet svojich rakiet.

 

Úspešný test rakety

Iránska islamská republika vyvíja svoju technológiu v oblasti rakiet v súlade s obrannou stratégiou, ktorá sa podľa generálových slov mení podľa potrieb.

Irán v sobotu oznámil úspešný test novej rakety s plochou dráhou letu, ktorá má dolet viac ako 1350 kilometrov.

Test rakety bol súčasťou prehliadky zbraní pri príležitosti osláv 40. výročia islamskej revolúcie z roku 1979.

Osem členských krajín EÚ v decembri potvrdilo na pôde OSN svoje odhodlanie pokračovať v plnení jadrovej dohody s Iránom z roku 2015, zároveň však vyzvali Teherán, aby ukončil destabilizujúce regionálne aktivity, kam patrí predovšetkým odpaľovanie balistických rakiet.

Zdroj: aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na panel nástrojov